Moc roślinnych olejów w kosmetykach
Spis treści:
- Z czego wynika bogactwo olejów roślinnych
- Wszechstronne działanie olejów roślinnych
- Doceniane już od wieków
- Oleje roślinne w kosmetykach – rewolucja w składnikach
- Siła natury dla zdrowej pielęgnacji
Z czego wynika bogactwo olejów roślinnych
Oleje roślinne to ciekłe tłuszcze pochodzenia roślinnego, które w temperaturze pokojowej zachowują płynną konsystencję. Otrzymywane są w procesie tłoczenia bądź ekstrakcji, głównie z nasion, pestek, kiełków i owoców. To prawdziwa kopalnia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, E, D i K.
Wyróżnia je również znakomita przyswajalność, ponieważ w ich składzie znajduje się szereg komponentów, które swoją budową przypominają ludzką skórę. Przenikają głęboko przez warstwy naskórka, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych i pomagając w utrzymaniu zdrowego wyglądu. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich rodzajów cery.
Wszechstronne działanie olejów roślinnych
Oleje należą do grupy emolientów, czyli substancji tłuszczowych, które tworząc warstwę ochronną na powierzchni skóry, zabezpieczają ją przed utratą wody. Doskonała ochrona przed wysuszeniem to jednak nie wszystko. Oferują one także szereg innych korzyści, stanowiąc fundament zdrowej pielęgnacji:
- nawilżają skórę i zapobiegają jej łuszczeniu
- wspomagają barierę hydrolipidową
- zwiększają jędrność, miękkość i elastyczność skóry
- wyrównują koloryt i zmniejszają przebarwienia
- łagodzą stany zapalne, koją i tonizują
- mają właściwości lecznicze, odprężające i wyciszające
- działają przeciwstarzeniowo, regenerują, wygładzają i redukują zmarszczki
- chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Doceniane już od wieków
Oleje roślinne to naturalny eliksir dla skóry. To nie tylko popularne dodatki, ale istotne składniki, które od wieków wykorzystywane są w pielęgnacji ciała. Ich działanie zostało docenione już w starożytności. Egipcjanie smarowali ciało olejami chroniąc je przed afrykańskim słońcem. Oliwa z oliwek i olej sezamowy to najstarsze składniki stosowane do celów pielęgnacyjnych. Antyczni Grecy i Rzymianie doceniali ich lecznicze, kojące dla ran działanie. Aztekowie korzystali z kolei z dobrodziejstw oleju z awokado i jojoba.
Oleje roślinne w kosmetykach – rewolucja w składnikach
Roślinne oleje wykorzystywane są w kosmetyce od dawien dawna (receptura pierwszego w historii kremu zawierała w swoim składzie oliwę z oliwek). Dziś na nowo doceniane są przez producentów kosmetyków oraz konsumentów, poszukujących naturalnych alternatyw. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Stały się nieodłącznym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Znajdziemy je przede wszystkim w kremach nawilżających, które odżywiają skórę, zwiększają jej jędrność i elastyczność oraz łagodzą podrażnienia. Dodawane są również do masek, balsamów, emulsji, odżywek, błyszczyków i pomadek do ust, peelingów, mydeł, szamponów czy żeli pod prysznic.
Oleje pochodzenia roślinnego są bezpieczne zarówno dla skóry wrażliwej, jak i atopowej, a nawet dla delikatnej skóry niemowląt. Mogą być wykorzystane także do masażu, jako naturalne serum lub dodatek do kąpieli. Ich cenne wartości odżywcze oraz wszechstronne zastosowanie sprawiają, że każdy może znaleźć odpowiedni kosmetyk, dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Siła natury dla zdrowej pielęgnacji
Przywróć blask swojej skórze, wybierając kosmetyki oparte na roślinnych olejach. Odkryj ich niezwykłą moc i przenieś swoją pielęgnację na nowy poziom. Poznaj bogactwo ich właściwości oraz potencjał, jaki w nich drzemie.
- Olej z orzechów makadamia – to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym unikalnych omega-7 i roślinnych fitosteroli, które skutecznie nawilżają skórę i przywracają jej elastyczność. Łagodzi, wygładza, ujędrnia i regeneruje. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i starzejącej się.
- Olej z awokado – bogaty w witaminy A, E i D oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Doskonale odżywia skórę, przeciwdziała starzeniu się komórek i pomaga w regeneracji. Działa przeciwzapalnie i łagodząco. Sprawdzi się zarówno przy cerze suchej, jak i tłustej oraz dojrzałej.
- Oliwa z oliwek – bogata w przeciwutleniacze, koi i łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia i wygładza, nadaje skórze blask i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Olej kokosowy – nie bez powodu nazywany jest uniwersalnym. Ma szerokie zastosowanie. Doskonale nawilża, wygładza, odżywia i regeneruje. Zwiększa elastyczność i jędrność oraz łagodzi podrażnienia, Działa antyoksydacyjnie i antybakteryjnie, dlatego jest pomocny w leczeniu trądziku i stanów zapalnych.
- Olej lniany – to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i egzemy. Działa przeciwzapalnie, poprawia kondycję skóry i nadaje jej zdrowy wygląd. Reguluje wydzielanie sebum, intensywnie nawilża, wygładza, łagodzi i działa przeciwstarzeniowo.
- Olej arganowy – to bogactwo witaminy E i kwasów tłuszczowych. Skutecznie nawilża, redukuje zmarszczki i wspomaga regenerację skóry. Łagodzi podrażnienia, poprawia koloryt skóry, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Przyspiesza gojenie ran oraz redukuje objawy trądziku.
- Olej ze słodkich migdałów – zapewnia delikatną pielęgnację skóry. Łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia, regeneruje i nadaje jej jedwabistą miękkość. To doskonałe rozwiązanie dla osób o skórze wrażliwej, suchej, atopowej, a także dla dzieci.
- Masło shea – to intensywny nawilżacz i regenerator skóry. Wygładza ją, odżywia, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienie. Zmniejsza świąd i łuszczenie. Idealne do pielęgnacji suchych miejsc.
Autor: Marta Nowacka
Image by Freepik
___________________________REKLAMA
___________________________________