Mocznica, czyli przewlekła niewydolność nerek
Mocznica – przyczyny, objawy, leczenie. Jaka jest najlepsza dieta na mocznicę nerkową?
Spis treści:
Leczenie mocznicy
Leczenie uremii jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej opieki. Niestety zazwyczaj bywa mało efektywne. W początkowej fazie lekarze podejmują próbę poprawienia ogólnej kondycji chorego przez:
- zmniejszenie białkomoczu i hiperlipidemii,
- zwalczanie nadciśnienia tętniczego i kwasicy metabolicznej,
- regulację elektrolitów.
Niekiedy podejmuje się zabiegi zastępujące czynność nerek, takie jak dializa otrzewnowa lub hemodializa. W trudnych przypadkach chorą nerkę należy przeszczepić.
Mocznica nerkowa – przyczyny
Wszystkie choroby prowadzące do zniszczenia miąższu nerkowego oraz zmiany naczyniowe mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Należą do nich: nefropatia cukrzycowa i nadciśnieniowa, zwężenie tętnicy nerkowej, choroby naczyń, wielotorbielowatość nerek, a także nowotwory układu moczowego. Utrudnienie odpływu moczu rzadziej skutkuje mocznicą, która może natomiast wywołać wstrząs anafilaktyczny lub sepsa. Zapobieganiu mocznicy pomoże unikanie zapalenia nerek i zakażenia dróg moczowych, a w przypadku ich wystąpienia skuteczne leczenie.
Mocznica nerkowa a dieta
W leczeniu przewlekłej niewydolności nerek istotna jest dieta chorego. Jej podstawą jest ograniczone spożycie białka. W diecie nie może go zabraknąć, jednak przewagę powinny stanowić tłuszcze roślinne i węglowodany. Ważne jest również kontrolowanie spożycia soli, a więc unikanie produktów wędzonych i konserw. Zaleca się rezygnację z mięsa, a także wzbogacenie posiłków w warzywa i owoce. Potrawy powinny być lekkostrawne. Należy unikać posiłków, które wymagają smażenia lub pieczenia.
___________________________REKLAMA
___________________________________