Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Na co cierpi nasze serce w XXI wieku?

Choroba niedokrwienna serca – jedna z chorób cywilizacyjnych

Data publikacji: 14 marca 2016, 15:25
Życie w XXI wieku to ciągły stres, wielozadaniowość, brak czasu na odpoczynek i skupienie na swoich potrzebach. Rozwój cywilizacji doprowadził do powstania chorób cywilizacyjnych, do których należą między innymi cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a także choroba niedokrwienna serca. Ta ostatnia brzmi bardzo groźnie i wzbudza strach wśród wielu osób niezależnie od wieku, bowiem choroby serca są powodem blisko 46% zgonów w Polsce. Jednak choroba niedokrwienna serca to nie wyrok – odpowiednio prowadzona i wcześnie wykryta daje bardzo duże szanse na normalne życie.
choroba niedokrwienna serca - rodzinazdrowia.pl

Choroby serca – czym się różnią?

Istnieje wiele podziałów chorób serca, jednak wyjątkowo często słyszymy z mediów i środków masowego przekazu takie hasła, jak choroba niedokrwienna, choroba wieńcowa czy też zawał. Warto rozróżniać te pojęcia, gdyż nie oznaczają one tego samego. O chorobie wieńcowej mówimy, gdy do niedokrwienia serca dochodzi poprzez zmiany w tętnicach wieńcowych (to znaczy tych, które odżywiają mięsień sercowy, dostarczają tlen i usuwają produkty metabolizmu). Choroba niedokrwienna serca stanowi ogół wszystkich chorób serca, które doprowadzają do niedokrwienia mięśnia sercowego bez względu na to, na jakiej drodze dochodzi do tego zjawiska. Zawał – słowo mrożące krew w żyłach – to martwica fragmentu mięśnia sercowego powstała na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej odżywczą krew do serca.

Objawy choroby serca

Od wieków sercu przypisywano miano rezerwuaru uczuć i emocji. W rzeczywistości jest to mięsień, który kurczy się w ciągu całego naszego życia ponad 2,5 miliarda razy stanowiąc pompę będącą siłą napędową krwiobiegu. Ma więc do wykonania potężną pracę. Jakie zatem mogą być objawy choroby serca?

  • choroba niedokrwienna serca - objawy - rodzinazdrowia.plCzęsto jednym z pierwszych jest duszność oznaczająca subiektywne uczucie braku powietrza, które może powodować trudności w oddychaniu;
  • Kołatanie serca, jako kolejny objaw jest określane przez pacjentów jako nieprzyjemne bicie serca, przeskakiwanie czy też uczucie nieprawidłowej jego pracy;
  • Obrzęki mogą powstawać nie tylko z powodu chorób serca (okoliczności może być wiele – między innymi choroby wątroby, nerek czy też zakrzepica żył głębokich);
  • Omdlenie jako jedna z manifestacji chorób serca może się pojawić na skutek zaburzenia rytmu serca i spadku dostarczania krwi do mózgu.

Objawy choroby wieńcowej – bądź czujny!

Objawy choroby wieńcowej są dość charakterystyczne i warto wiedzieć jak je prawidłowo rozpoznać. Typowym objawem choroby wieńcowej jest ból umiejscowiony za mostkiem, najczęściej o charakterze gniotącym, może również promieniować do żuchwy, lewego ramienia i dochodzić aż do nadgarstka oraz palców rąk. Ból może także lokalizować się w innych miejscach, na przykład między łopatkami – wtedy często mylony jest z klasycznym bólem pleców. Jednak nie zawsze mamy do czynienia z typowymi objawami choroby wieńcowej – często zamiast bólu występują tak zwane „maski” dławicy piersiowej, do których zaliczamy nudności i wymioty, a także bóle brzucha. Warto również wspomnieć, że wiele epizodów niedokrwienia mięśnia sercowego może przebiegać w sposób niemy, bez charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważna jak profilaktyka, regularne wizyty u lekarza rodzinnego oraz uważne obserwowanie swojego organizmu.

Choroba niedokrwienna serca – co zrobić, gdy wystąpią objawy?

choroba niedokrwienna serca - czynniki ryzyka - rodzinazdrowia.plChoroby serca są szczególnie niebezpieczne dla naszego życie. Wiele osób nie dostrzega choroby niedokrwiennej, dlatego szczególnie ważna jest w tej kwestii edukacja całego społeczeństwa. Wystąpienie jakichkolwiek objawów choroby serca powinno każdego skłonić do wizyty u lekarza. Nasze serce pracuje nieustająco, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, bijąc w ciągu życia średnio 2,5 miliarda razy. Stwórzmy mu zatem dobre warunki i dbajmy o nie jak najlepiej tylko potrafimy. Ciągły stres, otyłość, siedzący tryb życia i palenie papierosów mają niebagatelny wpływ na wydolność i jakość jego pracy. Do niedokrwienia mięśnia sercowego w ponad 90% przypadków dochodzi na skutek miażdżycy, zatem wielki wpływ na ryzyko chorób serca ma dieta.

 
 
Mateusz Nawrocki
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót