Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Nadmierna potliwość stóp – krępująca dolegliwość

Masz problem z potliwością stóp? Dowiedz się jak z tym walczyć i kiedy należy udać się do specjalisty

Data publikacji: 26 lutego 2016, 13:38
Pocenie się jest jednym z podstawowych mechanizmów termoregulacji, służących utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Parowanie potu z powierzchni skóry absorbuje znaczne ilości ciepła, a zatem chroni organizm przed przegrzaniem. Największa liczba gruczołów potowych, przydatków skóry odpowiadających za wytwarzanie potu i odprowadzanie go, występuje na dłoniowej powierzchni rąk i podeszwie stóp. Istnieją liczne sytuacje, w których autonomiczna regulacja nerwowa i gospodarka hormonalna zwiększają wytwarzanie potu. Stres, wysoka temperatura otoczenia czy niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą skutkować nadmierną potliwością stóp. Często zmiana codziennych zachowań oraz właściwa higiena są w stanie wyeliminować ten problem. W pewnych zaburzeniach organizmu mamy do czynienia z patologiczną nadpotliwością stóp, określaną mianem hyperhydrosis, wymagającą specyficznych metod postępowania.
Pocenie się stóp – jak z tym walczyć– rodzinazdrowia.pl

Pocenie stóp – przykre skutki

Nadmierne pocenie się występuje co najmniej raz w tygodniu, przekracza nasilenie typowe dla większości osób i nie zawsze jest związane z konkretnym czynnikiem wywołującym, na przykład intensywnym wysiłkiem fizycznym, stresem czy wysoką temperaturą otoczenia. Pot wydzielany na powierzchnię skóry jest metabolizowany przez bakterie ją kolonizujące. Sam pot jest bezwonny i to dopiero produkty jego rozkładu bakteryjnego nadają mu specyficzną, niekiedy przykrą woń. Mechanizmem obronnym przed nadmierną utratą wody jest zgrubienie skóry, szczególnie wyraźne w okolicy podeszew stóp. Zgrubiały, wilgotny naskórek stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Jak więc można się spodziewać, nadmierna potliwość stóp stanowi problem nie tylko psychologiczny, ale również medyczny i estetyczny.

Potliwość stóp – jakie nawyki jej sprzyjają

Potliwość stóp - pielęgnacja - rodzinazdrowia.plCzęsto wzmożona potliwość w pewnych okolicach ciała występuje u kilku członków rodziny, co może świadczyć o genetycznej, dziedziczonej skłonności do tej dolegliwości. Istnieje na szczęście wiele czynników, które jesteśmy w stanie kontrolować, a przez to zmniejszać intensywność pocenia się stóp. Nieprzewiewne skarpety i obuwie z tworzyw sztucznych zamieńmy na łatwo odprowadzające ciepło i pot bawełniane skarpetki i buty ze skóry. Warto wyeliminować picie alkoholu, dużych ilości kawy czy spożywanie ostrych potraw. Wreszcie unikajmy sytuacji sprzyjających poceniu się stóp – ciężko będzie nam uniknąć stresu całkowicie, ale z pewnością redukcja potencjalnych sytuacji stresowych pomoże nam w tym problemie. To samo tyczy się przebywania w dusznych pomieszczeniach i ekspozycji na słońce.

Dezodoranty do stóp – odpowiedni preparat na potliwość stóp

Jeśli mamy stopy ze skłonnością do pocenia się, pomocne będzie ich moczenie w wodzie z dodatkiem soli lub wyciągu z szałwii. Po takiej kąpieli dokładnie osuszamy stopy, szczególnie przestrzenie międzypalcowe. Miejscowo warto stosować antyperspiranty, czyli preparaty do stóp, które w sposób nieszkodliwy i odwracalny blokują ujścia przewodów potowych i ograniczają ilość wydzielanego potu. Zawierają one w składzie sole glinu, wyciągi z szałwii, kory dębu lub jony srebra. Na co dzień możemy stosować wkładki higieniczne do butów, w tym zawierające węgiel aktywny, które wchłaniają pot i neutralizują jego przykry zapach.

Preparaty do pielęgnacji stóp – leki i nowoczesne metody terapii

Nadmierna potliwość stóp - rodzinazdrowia.plZaburzenie równowagi autonomicznego układu nerwowego może skutkować wydzielaniem nieprawidłowej ilości potu. Stosowanym z powodzeniem preparatem w terapii nadpotliwości jest oksybutynina – lek antycholinergiczny, który hamuje czynność gruczołów wydzielania zewnętrznego, w tym potowych. Leki antycholinergiczne znajdują zastosowanie głównie we wtórnej (wywołanej określonym czynnikiem, np. chorobą albo operacją) nadpotliwości, a ich użycie może się wiązać z wystąpieniem skutków ubocznych. Do innych metod należy jontoforeza. Jest to rodzaj elektroterapii, która z wykorzystaniem urządzenia zasilanego prądem stałym wprowadza w głąb skóry jony – cząsteczki obdarzone ładunkiem elektrycznym. Mają one za zadanie wpływać na procesy wydzielania potu. W obrębie stóp, rąk, a przede wszystkim pach, zastosowanie znajdują iniekcje toksyny botulinowej. Jest to bezpieczna i zarazem efektywna opcja terapeutyczna. W przypadku ciężkiej, znacznie obniżającej jakość życia nadpotliwości, można rozważyć postępowanie chirurgiczne – tak zwaną endoskopową sympatektomię lędźwiową. Kluczowa w wyborze preparatu do pięlegnacji bądź bardziej inwazyjnych sposobów radzenia sobie z nadpotliwością stóp jest diagnoza przyczyn nadmiernego pocenia się.

Ewa Woźniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót