Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Najczęstsze kłamstwa, które powtarzamy swoim dzieciom. Czy warto je stosować?

Psychologia kłamstwa. Dowiedz się dlaczego ludzie kłamią i jakie są oznaki kłamstwa

Data publikacji: 24 sierpnia 2016, 07:00
Wydaje się, że okłamywanie dzieci jest wpisane w rodzicielstwo. Codziennie rodzice manipulują faktami, żeby pomóc znieść swoim dzieciom trudne sytuacje, zmusić je do zrobienia czegoś zdrowego lub powstrzymać od łez. Oto najczęstsze kłamstwa, które dzieci słyszą na co dzień, a także powody, dla których ludzie kłamią.
Psychologia kłamstwa - rodzinazdrowia.pl

Dlaczego ludzie kłamią? Kłamstwa związane z jedzeniem

Rodzice często uciekają się do kłamstwa, chcąc zachęcić malucha do spożycia zdrowej potrawy. Tymczasem zmuszanie dzieci do jedzenia wywołuje raczej odwrotny skutek. Dzieci, które same regulują ile i co jedzą, chętniej siadają do posiłków i rzadziej wyrastają na niejadków.

Dlaczego ludzie kłamią? Kłamstwa mające na celu zminimalizowanie stresu

Okłamujemy dziecko, by zminimalizować jego stres – przy wizycie u lekarza, kiedy kolano krwawi po szaleństwach na placu zabaw lub gdy chcemy wyjść popołudniu z domu. Jednak maluch często wie, co się dzieje, a  jeśli dodatkowo odkryje oznaki kłamstwa u rodzica, jego poczucie rozpaczy i osamotnienia tylko się wzmoży. Dla dziecka to największe tragedie, dlatego warto udzielić mu wsparcia podając powody działania i dotrzymując składanych obietnic („wrócę za godzinę”, „kolanko przestanie boleć” itp.), zamiast bagatelizować jego rozpacz.

Dlaczego ludzie kłamią? Problem z asertywnością

Te kłamstwa stosują rodzice, którzy mają problem z asertywnością. Zamiast uczyć malucha, że nie wszystkie jego potrzeby mogą być spełnione, sięgają po odniesienia do czynników zewnętrznych.

Barbara Honkisz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót