Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Naturalne nawodnienie z owoców

Zdrowe, smaczne i przyjemne

Data publikacji: 19 maja 2021, 10:48
Woda jest podstawowym składnikiem wszystkich organizmów. W przyrodzie znajdujemy przykłady roślin i zwierząt, które potrafią przetrwać długie okresy suszy, gromadząc obfite zapasy wody i doskonale bronią się przed jej utratą, ale większość organizmów źle znosi niedobór wody. Człowiek nie jest wyjątkiem: woda odpowiada za około 70% masy naszych ciał.

Spis treści:

Woda jest podstawowym składnikiem krwi, dzięki wodzie mogą zachodzić procesy biochemiczne wewnątrz komórek, utrata wody przez parowanie umożliwia utrzymanie stałej temperatury ciała w znacznie cieplejszym otoczeniu. Woda jest podstawowym składnikiem moczu, bez niej nerki nie mogłyby usuwać z organizmu produktów przemiany materii.

Tracimy wodę w każdych warunkach, bo nerki i przewód pokarmowy muszą pracować stale. Z każdym oddechem z naszych płuc wydostaje się porcja pary wodnej, woda jest głównym składnikiem łez chroniących oczy i śluzu zabezpieczającego delikatne tkanki przed wysychaniem.

Minerały

Wraz z wodą z organizmu wydalane są inne substancje niezbędne do życia, przede wszystkim elektrolity. Nadmierna utrata elektrolitów ma poważne konsekwencje, prowadzi między innymi do zaburzeń pracy serca i układu nerwowego. Ponieważ powstrzymywanie utraty wody byłoby dla organizmu zabójcze, trzeba stale uzupełniać jej zapas, podobnie, jak zapas elektrolitów. Picie czystej chemicznie wody (na przykład wody destylowanej) zabezpieczyłoby co prawda organizm przed odwodnieniem, ale przyspieszyłoby jednocześnie utratę ważnych dla życia związków chemicznych.

Wynika stąd, że najlepszym rozwiązaniem jest picie wody bogatej w elektrolity: wody mineralnej lub napojów izotonicznych. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie: zdrowe, smaczne i przyjemne.

 

Owoce

Przyroda zadbała o to, żebyśmy mieli pod ręką uniwersalne źródło substancji niezbędnych do życia: wody, minerałów, witamin i mikroelementów: owoce. Z tego źródła możemy czerpać przede wszystkim latem, choć dzięki tradycyjnym i nowoczesnym technikom sporządzania przetworów w różnej postaci są dostępne cały rok.

Niektóre owoce zawierają wyjątkowo soczysty, a więc bogaty w wodę miąższ. Do tej grupy należą: cytryna, grejpfrut, jabłko, arbuz, wiśnie, truskawki, brzoskwinie, winogrona, gruszki, jabłka (w zależności od odmiany). Owoce są naturalnymi zasobnikami na nasiona. Mają je chronić i dostarczyć im wszystkich substancji niezbędnych w pierwszej fazie wzrostu. Substancje zapachowe i żywe barwy zachęcają zwierzęta do jedzenia owoców i rozsiewania nasion nawet w dużej odległości od miejsca, w którym wyrosły.

Miąższ owoców zawiera wszystko, czego potrzebujemy dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej: wodę, elektrolity, minerały, cukier, witaminy. Jedząc owoce, dostarczamy te substancje w optymalnym tempie, ułatwiającym przyswajanie ich przez organizm.

Woda zawarta w owocach nie zaspokoi całego zapotrzebowania, szacowanego na 1,5–2,5 litra dziennie. Zjedzenie 2–3 kilogramów owoców byłoby trudne, mogłoby też wpłynąć niekorzystnie na układ pokarmowy. Owoce są jednak doskonałym uzupełnieniem diety, zwłaszcza w naturalnej postaci, spożywane na świeżo.

Soki, nawet te wyciskane na świeżo, nie zawierają wszystkich substancji odżywczych oferowanych przez owoce. Niektóre zostają usunięte wraz z miąższem i skórką.

 

Nie tylko do jedzenia

Owoce są doskonałym surowcem do wytwarzania maseczek kosmetycznych na twarz. Doskonałą maseczkę nawilżającą skórę i przywracającą jej jędrność można sporządzić samodzielnie, w domu. Dostępnych jest wiele gotowych przepisów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tworzyć własne, oryginalne kompozycje i dzielić się pomysłami z przyjaciółmi.

 

Zdrowo i bezpiecznie

Owoce, wśród innych składników, zawierają także cukier nazywany fruktozą. Znacznie słodszy od sacharozy używanej do słodzenia potraw, kawy czy herbaty. Osoby cierpiące na cukrzycę, planując codzienną dietę pod względem zapotrzebowania na insulinę, muszą pamiętać, żeby uwzględnić w niej spożycie owoców w każdej postaci. Ostrożność w korzystaniu z dobrodziejstw owoców powinny zachować osoby cierpiące na alergię i niektóre schorzenia przewodu pokarmowego.

 

Piotr Kołaczek

Powrót