Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Neony kiedyś i dziś – krótka historia

Początki i rozwój neonów

Data publikacji: 18 sierpnia 2016, 15:37
Idąc ulicą, każdy z nas zwróci uwagę na świecący nad sklepem szyld. Nie tylko zachęca konsumenta do skorzystania z usług przedsiębiorcy, ale dodaje uroku witrynie. Jakie były początki kolorowych neonów? Ich działanie nie zawsze było tak proste i oczywiste.

Początki neonów

Historia neonów rozpoczęła się już w XIX wieku, jednak początkowe rozwiązania nie wyglądały tak, jak dzisiejsze. Kilka wieków temu nikt nie znał neonu, popularnego pierwiastka, który współcześnie używany jest do wypełniania lamp neonowych. Francuski uczony był przekonany, że prąd przepływający przez rurkę z rtęcią wytworzy blask. Do czasu. Kilkadziesiąt lat później stwierdzono, że istnieją gazy, które mają właściwości świecące. Poza neonem są nimi między innymi argon i xenon. Na drodze stała jednak dość istotna wada – nowe, świecące rurki nie były dość trwałe.

Dwudziesty wiek

Wraz z początkiem XX wieku zaczęła wzrastać popularność neonów. Zaczęto dostrzegać, że mogą być przydatne i wykorzystywane na skalę użytkową. Patent Claud’a (bo to właśnie on wytworzył pierwsze neony przemysłowe) był niezwykle efektowny, jednak drogi w swoim zastosowaniu. Niedługo potem, wynalazek udało się użyć do reklamy amerykańskiego zakładu fryzjerskiego, a później powstał pierwszy szyld –  nad sklepem zajmującym się sprzedażą samochodów. To był sukces. Od tego momentu coraz więcej osób chciało stosować wynalazek Claud’a.

Szybki rozwój

Po okresie spadku sprzedaży neonów na rzecz lamp fluorescencyjnych, nastąpił czas rozwoju techniki ich tworzenia. Pod koniec XX wieku udoskonalono technikę wytwarzania świecących rurek, które na stałe włączono do tworzenia reklamy. Ozdobne rurki stały się niezwykle trwałe, ale i skuteczne. Dzięki dużej ilości pozytywnych aspektów wynalazku, zaczęto wykorzystywać go na skalę masową. Świecące szyldy stały się pionierem w reklamie masowej. W Ameryce zaś znacznie wzrosła ilość szkół uczących neonowego fachu. Dziś jako ozdobę budynków, możemy je spotkać nad wieloma sklepami i nie tylko.

Maria Ledeman

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót