Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Nerwica – permanentne uczucie lęku

Jak sobie radzić, gdy nerwica nie daje za wygraną?

Data publikacji: 2 maja 2016, 11:51
Nie ma w tym nic dziwnego, gdy w sytuacjach stresowych i trudnych odczuwamy strach czy niemoc. Jednak przestaje to być uznawane za normę, gdy takie uczucia towarzyszą nam zbyt często i gdy przestają mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Lęk w nerwicy potrafi osiągnąć wręcz niebotyczne rozmiary. Wystarczy niewielki bodziec, by osoba cierpiąca na tę chorobę, zaczęła odczuwać ogromny niepokój. Często nie potrafi go nazwać i wytłumaczyć jego źródła. Dlatego nerwica taka określana jest mianem zaburzenia lękowego.

Pierwszy ważny krok w walce z chorobą

Nerwica lękowa ma rozmaite objawy, ale uczucie niepokoju jest jej cechą charakterystyczną. Do pozostałych symptomów należą także uczucie apatii, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i pamięcią. Chorzy często skarżą się na różne bóle, np. głowy, żołądka, czy dolegliwości, takie jak kołatanie serca, problemy z oddychaniem. Takie sygnały mogą świadczyć o tym, że cierpimy na nerwicę. Pierwszym ważnym krokiem jest zgłoszenie się do psychoterapeuty, który za pomocą sprawdzonych metod pomoże w walce z chorobą.

Psychoterapia – sposób radzenia sobie z nerwicą lękową

Psychoterapeuta, próbując odnaleźć źródła problemu, zaleca pacjentowi ćwiczenia, które pozwalają choremu na  kontrolowanie ataków nerwicy. Dzięki nim pacjent redukuje złe nawyki, a zaczyna wprowadzać pozytywne wzorce naśladowania. Uczestnictwo w terapiach grupowych, odbywających się w atmosferze wzajemnego zrozumienia i wsparcia, daje pacjentowi więcej sił i motywacji do walki z chorobą. Oprócz psychoterapii zaleca się także leczenie farmakologiczne. Wspomóc mogą też napary ziołowe, np. z melisy, żeń-szenia, dziurawca.

Inne źródła pomocy w walce z nerwicą lękową

W nagłych wypadkach, gdy pacjent poczuje ogromną chęć rozmowy, może skorzystać z telefonu zaufania. Ze strony specjalistów otrzyma odpowiednie wsparcie i pomoc. Kiedy nerwica daje o sobie znać, warto także sięgnąć po techniki relaksacyjne. Dzięki nim chory czuje spadek napięcia i poprawę samopoczucia. Nerwica często odgradza dotkniętego nią człowieka od bliskich. Jednak warto spróbować znaleźć w swoim gronie osobę, która w pełni nas zaakceptuje. Świadomość akceptacji dodaje pacjentowi pewności siebie i chęci do działania.

Żaneta Bukowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót