Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Neuroliza – kiedy ból jest zbyt duży…

Na czym polega i kiedy stosuje się zabieg neurolizy w terapii leczenia bólu?

Data publikacji: 14 maja 2017, 01:32
Neuroliza to zabieg należący do tych, które nie są często stosowane. Warto zauważyć, że jest to procedura medyczna, dla wykonania której muszą istnieć bardzo konkretne wskazania u pacjenta. Co warto wiedzieć o zabiegu neurolizy?

Na czym polega zabieg neurolizy?

Neuroliza jest zabiegiem znajdującym się w ofercie różnego rodzaju poradni leczenia bólu. To proces, podczas którego dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia włókien nerwowych. Najczęściej substancją używaną do tego celu jest alkohol etylowy. Chociaż dla niektórych osób może wydawać się to działaniem nie do końca zrozumiałym oraz radykalnym, to jest to bardzo dobre rozwiązanie w szczególnej grupie pacjentów.

Kiedy stosuje się zabieg neurolizy?

Ból występujący w trakcie niektórych jednostek chorobowych jest ciężki do zniesienia. Chociaż dostępnych jest wiele leków, które dobrze radzą sobie z uśmierzaniem bólu, to w pewnym momencie również ich działanie przestaje być wystarczające. Pacjenci, którzy cierpią na wiele chorób, nie zawsze mogą być dodatkowo obciążani kolejnymi lekami przeciwbólowymi, między innymi ze względu na efekty ubocze, na przykład ze strony układu pokarmowego. Nawet tak silne leki jak te pochodzące z grupy opioidowych w zaawansowanym etapie choroby mogą przestać działać. Zabieg neurolizy można więc zastosować u niektórych pacjentów zmagających się na przykład z ciężką chorobą nowotworową, ale także u innych chorych z niedokrwieniem kończyn.

Ból a neuroliza

Ból, który występuje u pacjenta i którego nie daje się opanować żadnymi innymi środkami, może być wskazaniem do wykonania zabiegu neurolizy. Pamiętajmy jednak, że decyzję o przeprowadzeniu neurolizy powinien podjąć lekarz, który uwzględni wszystkie możliwości leczenia bólu i rozważy, czy pozostały jeszcze jakieś inne opcje w przypadku danego chorego.

Trwałość neurolizy

Neuroliza powoduje trwałe uszkodzenie tkanki nerwowej, z tego względu decyzja o jej wykonaniu powinna być przemyślana i stosowana według wskazań.

Nieco innym zabiegiem, który nie doprowadza do trwałego uszkodzenia tkanki nerwowej, jest zabieg termolezji. Jest to procedura, która może być stosowana na przykład w przypadku bólu pochodzącego od kręgosłupa.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót