Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Nie taka słaba płeć, czyli samoobrona w wykonaniu kobiet

Jak może bronić się kobieta?

Data publikacji: 20 kwietnia 2017, 01:07
Kobiety stały się niezależne na wielu polach. Razem z emancypacją wzrosła też świadomość konieczności dbania o własne bezpieczeństwo. Istnieje wiele sposobów zapobiegania przykrym wydarzeniom, a wiele z nich jest dostępnych od ręki. Jak kobieta może bronić się przed atakiem i jakie są najbardziej skuteczne sposoby obrony?

Przemoc wobec kobiet

W telewizji i prasie pojawiają się wiadomości dotyczące napaści. Ostatnie badanie Agencji Praw Podstawowych, niezależnej organizacji działającej na terenie Unii Europejskiej, wykazało, że 33% kobiet, które ukończyły 15. rok życia, doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej. To 62 miliony kobiet na Starym Kontynencie. Samoobrona dla kobiet jest więc tematem wciąż wymagającym dyskusji. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Statystyki pokazują, że 19% Polek doświadczyło przemocy ze strony obecnego lub byłego partnera (fizycznej lub seksualnej), natomiast molestowanie seksualne po ukończeniu 15. roku życia dotknęło ogółem 32% kobiet. Dla porównania, średnia dla UE to 55% ankietowanych.

Nie zmienia to faktu, że każda Polka powinna wiedzieć, jak może bronić się przed atakiem, także ze strony osób, którym ufa. Przeliczając bowiem wartości procentowe, widać, że 3,5 miliona kobiet przynajmniej raz w życiu padło ofiarą przemocy. Warto też mieć na uwadze, że dane zebrane w 2013 roku przez policję ukazują około 58 tysięcy kobiet zakwalifikowanych jako ofiary przemocy na różnym tle. Są to tylko dane dotyczące działań związanych z tzw. niebieską kartą. Statystyki sądowe za ten sam rok podają zaś jedynie niecałe 14 tysięcy kobiet zdefiniowanych jako pokrzywdzone przestępstwami kwalifikowanymi w ramach przemocy w rodzinie. Widać więc, jak duża liczba kobiet pozostaje sama, często nie zgłaszając spraw na policję.

Kursy samoobrony dla kobiet

Jak bronić się przed przemocą? Przede wszystkim, przygotować się na ewentualną możliwość walki. Obecnie władze miast, nawet powiatowych, decydują się na organizację darmowych kursów samoobrony dla kobiet. Instruktorzy, często funkcjonariusze policji, pomagają opanować podstawowe chwyty i przygotowują na starcie z napastnikiem. Warto pomyśleć też o profesjonalnym kursie sztuk walki, który poza sposobami na unieszkodliwienie agresora, pozwala na wyrobienie w sobie nawyków wyostrzających czujność.

Broń do samoobrony bez zezwolenia

Pomocna może się też okazać broń do samoobrony niewymagająca posiadania zezwolenia. Legalnym narzędziem do obrony koniecznej jest między innymi gaz pieprzowy. Produkowany w małych, poręcznych opakowaniach, jest bronią bez problemu mieszczącą się w damskiej torebce. Aby dokonać jego zakupu, wystarczy okazanie dowodu osobistego, choć obecnie obowiązujące prawo nie precyzuje, czy osoba posiadająca gaz pieprzowy musi mieć ukończone 18 lat. Jak działa ta najbardziej powszechna, a zarazem najbezpieczniejsza broń? Preparat, dostępny w żelu lub sprayu, zawiera substancje drażniące, uzyskiwane z roślin pieprzowych. W zetknięciu ze skórą lub błonami śluzowymi powodują krótką, ale silną reakcję alergiczną, która umożliwia ucieczkę. Nie ma konsekwencji prawnych użycia gazu pieprzowego, gdyż służy on do samoobrony, jednak pod dyskusję prawną można poddać sytuację zagrożenia.

W myśl zasady, że ostrożności nigdy za wiele, warto przygotować się na ewentualny atak, nawet jeśli wcześniej nie dochodziło do sytuacji niebezpiecznych. Wiele sklepów z militariami posiada specjalną ofertę dla kobiet. Oferują sprzęt, który zmieści się w każdej torebce i w sytuacji zagrożenia pozwala na szybkie użycie. Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup paralizatora. To, jaki sposób samoobrony będzie najlepszy, powinno być dopasowane do stylu życia i miejsc, w których najczęściej przebywamy.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót