Niechciane pasma na skórze – jak pozbyć się rozstępów?
Poznaj wiele skutecznych sposobów na usuwanie rozstępów
Co wpływa na powstawanie rozstępów?
Mimo licznych badań, powody powstawania rozstępów nie są do końca jasne. Istnieje wiele uzupełniających się teorii. Przyczyny ich pojawienia się upatruje się przede wszystkim w mechanicznym oddziaływaniu na tkankę łączną zawartą w skórze, a mówiąc prościej – w ekspozycji na czynniki wpływające na jej nadmierne rozciąganie. Na pojawienie się rozstępów będą więc narażone osoby gwałtownie przybierające na wadze, w tym kobiety w ciąży, u których rozstępy mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale też na piersiach czy udach. Nagły spadek masy ciała może spowodować uwidocznienie się już istniejących rozstępów. Do wystąpienia rozległych zmian może prowadzić gwałtowny skok wzrostowy występujący u niektórych nastolatków. Sinawe, często szerokie pasma na plecach, udach czy łydkach mogą stać się wtedy przyczyną poważnych kompleksów i wstydu przed odsłonięciem ciała, na przykład na basenie. Na rozstępy są narażone osoby cierpiące na dolegliwości przebiegające ze zwiększonym stężeniem hormonów steroidowych w organizmie – powodują one dodatkowo destrukcję kolagenu w skórze. Podobny efekt może wywołać przyjmowanie sterydów – na przykład Encortonu – w różnych chorobach. Co możemy stosować na obszary skóry z rozstępami w tych przypadkach?
Popularne sposoby na usuwanie rozstępów
Specjaliści podkreślają, że walka z rozstępami jest najbardziej skuteczna w ich aktywnym stadium – dopóki w obrębie skóry nie zajdzie pełen proces bliznowacenia. Aktywne zmiany charakteryzują się różowo-czerwonawym zabarwieniem, może im towarzyszyć uczucie swędzenia lub pieczenia. Z upływem czasu stają się one białe i zapadnięte w stosunku do otaczającej skóry – świadczy to o atrofii, czyli miejscowym zaniku tkanek. Na tym etapie trudniej jest pozbyć się rozstępów. Sposoby radzenia sobie z rozstępami dzielimy na zapobiegawcze i terapeutyczne. Do popularnych profilaktycznych sposobów na rozstępy należy stosowanie kremów nawilżających oraz masaże z użyciem olejków: z migdałów, oliwy z oliwek bądź awokado. Skuteczności działania tych metod upatruje się przede wszystkim w zwiększaniu nawilżenia, natłuszczenia i integralności skóry, jednak ich efektywność nie została naukowo udowodniona. Podobnie wygląda sprawa w przypadku licznych kosmetyków – maści bądź kremów dostępnych w sklepach. Podkreśla się jednak ich skuteczność w połączeniu z innymi metodami poprawiającymi kondycję skóry, np. mikrodermabrazją.
Rozstępy jak się ich pozbyć? Co musimy wiedzieć decydując się na laserowe usuwanie rozstępów?
Wśród metod kosmetycznych wymienia się peelingi chemiczne z zastosowaniem m. in. kwasu glikolowego, który pobudza produkcję kolagenu w skórze, odświeża ją i odmładza. Spośród metod medycyny estetycznej służących pozbyciu się rozstępów, na czoło wysuwają się karboksyterapia i lasery. Karboksyterapia polega na wprowadzeniu igłą dwutlenku węgla w obszar skóry, co rozszerza naczynia, zwiększa przepływ krwi w obrębie rozstępu, a tym samym też miejscową produkcję kolagenu oraz pobudza skórę do regeneracji. Zabieg można łączyć z mezoterapią igłową, czyli wprowadzaniem w głąb skóry substancji odżywczych. Do najpopularniejszych laserów w terapii rozstępów należy laser impulsowy, którego działanie również prowadzi do zwiększenia ilości kolagenu w skórze. Podobnie jak w przypadku karboksyterapii, efekt jest najlepszy w przypadku czerwonych, aktywnych rozstępów, widoczny w pełni po wykonaniu całego cyklu zabiegów. Do najnowszych metod należy radiofrekwencja mikroigłowa, która łączy nakłuwanie skóry igłami z pobudzaniem produkcji kolagenu przez fale radiowe. Specjaliści chwalą ten zabieg za krótki czas rekonwalescencji i dużą skuteczność w usuwaniu rozstępów.
Usuwanie rozstępów – jeden cel, wiele metod
Pamiętajmy, że nie ma jednego idealnego sposobu na pozbycie się rozstępów. Dobrze jest zatem łączyć dostępne nam metody – te bardziej inwazyjne warto uzupełnić stosowaniem kremów czy maści na rozstępy. Ocena możliwości leczenia już dokonanych rozstępów powinna uwzględnić zarówno fazę rozwoju tych zmian, jak i fototyp skóry, który może mieć znaczenie przy kwalifikacji do zabiegów laserowych. Podobnie jak przy innych zmianach skórnych pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny i tak samo indywidualne będzie leczenie służące pozbyciu się rozstępów.
Ewa Woźniak
___________________________REKLAMA
___________________________________