Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Niechciane zmiany skórne – czym są i jak przebiega leczenie naczyniaków?

Sprawdź, co to jest naczyniak i jak objawia się u dziecka i dorosłych. Poznaj metody ich leczenia i usuwania

Data publikacji: 16 września 2016, 01:09
Naczyniaki mogą być zarówno punktowymi, drobnymi zmianami skórnymi, jak i zajmować rozległe obszary ciała, stanowiąc znaczny defekt estetyczny (taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy zmiany lokalizują się na skórze odsłoniętej, jak choćby w okolicy twarzy). Kiedy występują u dzieci, naczyniaki budzą niepokój niejednego rodzica. Choć są zmianami łagodnymi, to nierzadko bywają usuwane, zarówno przy pomocy farmakoterapii, jak i różnych technik zabiegowych. Jednak czy wszystkie naczyniaki trzeba leczyć?
Naczyniak u dziecka - rodzinazdrowia.pl

Co to jest naczyniak i u jakich dzieci i dorosłych występuje?

Naczyniaki są niezłośliwymi zmianami zbudowanymi z naczyń krwionośnych. Twory leżące powierzchownie przybierają zazwyczaj czerwonawą barwę, te zlokalizowane głębiej są zwykle niebieskawe. Mogą wystąpić w dowolnej okolicy ciała, jednak większość z nich umiejscowiona jest w obrębie głowy i szyi. Niektóre z nich nie są widoczne, ponieważ lokalizują się w obrębie narządów wewnętrznych. Naczyniaki częściej obserwuje się m.in. u dziewczynek oraz u dzieci z niską masą urodzeniową.

Omawiane zmiany rozpoznaje się zazwyczaj u pacjentów pediatrycznych. Naczyniaki u dzieci mają tendencję do stopniowego zmniejszania swoich rozmiarów lub nawet całkowitego zanikania. Jednak u niektórych osób do procesu zaniku nie dochodzi, dlatego można zaobserwować naczyniaki u dorosłych pacjentów.

Usuwanie naczyniaków

Nie wszystkie naczyniaki wymagają leczenia. Rozważenie podjęcia czynności należy głównie wtedy, gdy zmiana skutkuje wyraźnym defektem estetycznym lub gdy występują inne dolegliwości (np. krwawienia z naczyniaka), lub zmiana stale powiększa swoje wymiary.

Usuwanie naczyniaków może się odbywać przy pomocy leków zmniejszających wielkość naczyń tworzących zmianę i redukujących przepływ w niej krwi (takich jak preparaty sterydowe czy propranolol). Spośród metod zabiegowych stosowane są: klasyczne zabiegi chirurgiczne, usuwanie naczyniaków laserem oraz krioterapia.

Leczenie naczyniaków – prywatnie czy na NFZ?

Leczenie naczyniaków jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pojawiająca się czasami konieczność oczekiwania na zabieg (mogąca trwać nawet kilka miesięcy) sprawia, że część pacjentów może decydować się na leczenie prywatne. W takim przypadku zapewne ominie się oczekiwania w kolejce, ale w zamian należy liczyć się z poniesieniem czasami znacznych kosztów. W przypadku laserowego leczenia naczyniaków zabieg może kosztować zarówno 50, jak i 1000 złotych – cena zależy m.in. od wielkości usuwanego naczyniaka.

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót