Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Niedoczynność tarczycy – co trzeba o niej wiedzieć?

Poznaj przyczyny niedoczynności tarczycy, jakie są jej objawy i skutki, a także jak wygląda leczenie

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:55
Niedoczynność tarczycy (łac. hypothyreosis, hypothyroidismus, ang. hypothyroidism) to choroba związana z niedoborem hormonów tarczycy, prowadzącym do spowolnienia procesów metabolicznych. Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia jest zapalenie tarczycy lub wcześniejsze usunięcie. Bardzo często przyczyną niedoczynności jest również choroba Hashimoto. Schorzenie może być wrodzone, być skutkiem choroby przysadki mózgowej lub zostać wywołane działaniem niektórych leków. Objawy niedoczynności tarczycy mogą być różne, co utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy.
Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie – rodzinazdrowia.pl

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z niedoczynnością pełnoobjawową, czy subkliniczną (utajoną), objawy schorzenia będą przybierały różną postać, a także obejmowały różne układy narządów:

  • Kliniczne objawy niedoczynności gruczołu to między innymi: poczucie zmęczenia, duszność, senność, tycie, skłonność do marznięcia, zaparcia i powiększona sylwetka serca.
  • Subkliniczna postać charakteryzuje się obniżonym nastrojem, stanami depresyjnymi i zaburzeniem gospodarki lipidowej.

Niespecyficzność symptomów może powodować leczenie w kierunku kilku innych chorób.

Niedoczynność tarczycy - leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na ciągłym zażywaniu hormonów tarczycy – najczęściej zażywa się tyroksynę. Terapia powinna być ściśle kontrolowana przez lekarza, szczególnie na etapie ustalania odpowiedniej dawki leków, w oparciu o wyniki badań hormonalnych – TSH. Co 6-12 tygodni należy kontrolować poziom tyroksyny. Niedoczynność w ciąży może skutkować powikłaniami i rzutować np. na rozwój intelektualny dziecka. U kobiet, które chcą zajść w ciążę, zwiększa się dawkę leków.

Niedoczynność tarczycy – poznaj jej skutki

Nieleczona niedoczynność tarczycy, która czasem rozwija się niezauważona, może doprowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszymi skutkami takiego zaniedbania są choroby serca, niepłodność, a czasem śpiączka. Po rozpoznaniu choroby terapię farmakologiczną można wspomóc dietą. Ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w jod, żelazo, selen i cynk. Zalecane jest jedzenie ryb (jod), szpinaku, buraków (żelazo), roślin strączkowych, grzybów (selen) oraz nasion dyni, słonecznika i otrębów (cynk).

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót