Niedoczynność tarczycy – co trzeba o niej wiedzieć?
Poznaj przyczyny niedoczynności tarczycy, jakie są jej objawy i skutki, a także jak wygląda leczenie
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z niedoczynnością pełnoobjawową, czy subkliniczną (utajoną), objawy schorzenia będą przybierały różną postać, a także obejmowały różne układy narządów:
- Kliniczne objawy niedoczynności gruczołu to między innymi: poczucie zmęczenia, duszność, senność, tycie, skłonność do marznięcia, zaparcia i powiększona sylwetka serca.
- Subkliniczna postać charakteryzuje się obniżonym nastrojem, stanami depresyjnymi i zaburzeniem gospodarki lipidowej.
Niespecyficzność symptomów może powodować leczenie w kierunku kilku innych chorób.
Niedoczynność tarczycy - leczenie
Leczenie niedoczynności tarczycy polega na ciągłym zażywaniu hormonów tarczycy – najczęściej zażywa się tyroksynę. Terapia powinna być ściśle kontrolowana przez lekarza, szczególnie na etapie ustalania odpowiedniej dawki leków, w oparciu o wyniki badań hormonalnych – TSH. Co 6-12 tygodni należy kontrolować poziom tyroksyny. Niedoczynność w ciąży może skutkować powikłaniami i rzutować np. na rozwój intelektualny dziecka. U kobiet, które chcą zajść w ciążę, zwiększa się dawkę leków.
Niedoczynność tarczycy – poznaj jej skutki
Nieleczona niedoczynność tarczycy, która czasem rozwija się niezauważona, może doprowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszymi skutkami takiego zaniedbania są choroby serca, niepłodność, a czasem śpiączka. Po rozpoznaniu choroby terapię farmakologiczną można wspomóc dietą. Ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w jod, żelazo, selen i cynk. Zalecane jest jedzenie ryb (jod), szpinaku, buraków (żelazo), roślin strączkowych, grzybów (selen) oraz nasion dyni, słonecznika i otrębów (cynk).
Magdalena Bednarowicz
___________________________REKLAMA
___________________________________