Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Niedokrwistość, czyli inna nazwa anemii

Anemia – przyczyny, objawy, leczenie Dowiedz się wszystkiego na temat niedokrwistości

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:57
Niedokrwistość to zespół chorobowy związany z obniżeniem poziomu erytrocytów i hemoglobiny we krwi. Jako częsty powód anemii wymienia się zły styl życia. Jednak anemię może powodować także nieodpowiednia dieta i inne, znacznie poważniejsze czynniki. Jeśli masz problemy z koncentracją, czujesz nieuzasadnioną złość, a stan przemęczenia utrzymuje się podejrzanie długo, warto zbadać poziom erytrocytów i hemoglobiny we krwi. Nieleczona anemia może mieć bowiem groźne skutki dla serca i mózgu.
Anemia i jej przyczyny, objawy i leczenie – rodzinazdrowia.pl

Anemia – przyczyny

Na anemię cierpią zazwyczaj kobiety. Wiele z nich ma obfite krwawienia miesiączkowe, co wiąże się z dużą utratą krwi. Problemy z przyswajaniem żelaza czy witaminy B12 mają również wpływ na poziom hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Do poważniejszych przyczyn należą:

  • utajone krwawienia z przewodu pokarmowego (np. nowotwór przełyku),
  • problemy ze szpikiem kostnym, takie jak białaczka,
  • dieta uboga w żelazo oraz kwas foliowy.

Istnieje również niedokrwistość wrodzona, czyli anemia sierpowata, związana z wadliwą budową hemoglobiny.

Niedokrwistość - objawy

Objawy niedokrwistości często towarzyszą stanom zapalnym oraz zaburzeniom przewodu pokarmowego. Należy pamiętać, że anemia jest nierzadko objawem różnych innych schorzeń. Do typowych objawów anemii należą:

  • uczucie zmęczenia,
  • osłabienie,
  • drażliwość.

Dość łatwo je zlekceważyć, ale jeśli towarzyszy im blada, sucha skóra oraz blade wargi i dolna powieka oka po odchyleniu, a włosy wypadają, są suche, łatwo się łamią, mogą być to objawy niedokrwistości. Podbiegnięcie do autobusu czy wejście na piętro powodują zadyszkę, serce kołacze, spada koncentracja i zawodzi pamięć. Zdarzają się również zawroty głowy i omdlenia. Objawy te są wynikiem pogarszającego się stanu zaopatrzenia tkanek w tlen, które jest spowodowane zmniejszaniem się liczby krwinek czerwonych i stężenia hemoglobiny we krwi. Anemię łatwo zbagatelizować, a może być niestety pierwszym sygnałem znacznie poważniejszych chorób.

Objawy anemii a białaczka

Objawy anemii związanej z białaczką są podobne do zwykłej niedokrwistości wywołanej np. niedoborem żelaza. Chore dzieci są słabsze, blade, ospałe, często ulegają infekcjom gardła, ucha czy płuc. Gorączkują bez określonej przyczyny. Często krwawią im dziąsła, nos, na skórze pojawiają się siniaki, a węzły chłonne są wyraźnie powiększone. Leczenie każdej anemii wymaga nieco innego podejścia, niezbędna jest więc pomoc hematologa.

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót