Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Nietypowe produkty, z których robi się dżemy

Przepisy na dżemy, czyli z czego zrobić zaskakujący dżem – odmienione domowe przetwory

Data publikacji: 5 lutego 2016, 11:47
Sezon letni raczy nas typowymi dla tego okresu owocami, z których robimy domowe konfitury. Rzadko wykorzystujemy inne owoce, warzywa czy cytrusy, by robić z nich słodkie przetwory. A niesłusznie, bo można z nich wyczarować zaprawy, których smak osłodzi zimowe popołudnia. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dżem, np. dżem z pomidorów, to przeczytaj kilka rad i bierz się do dzieła.
Przepisy na dżemy – z czego zrobić dżem – rodzinazdrowia.pl

Domowe przetwory w nowej odsłonie

Zwykle gdy zastanawiasz się, z czego zrobić dżem, do głowy przychodzą popularne przepisy na dżemy z owoców letnich, takich jak truskawki, maliny, brzoskwinie. Jednak dżem może być nie tylko malinowy lub wiśniowy. Czy próbowaliście kiedyś dżemów warzywnych? Należą do nich dżemy z pomidora, pora, bakłażana, dyni, marchewki, cukinii, a nawet ogórków!

Dżem z pomidorów, czyli warzywne pomysły na domowe konfitury

Wbrew pozorom przygotowanie takiego dżemu nie jest trudne. Konfitury z dyni wyjdą najlepiej, kiedy dodasz do nich jabłek i soku z cytryny. Na półtora porcji jabłek i dyni dodaj jedną porcję cukru, zagotuj całość, a gdy zrobi się mus, dodaj żelfiksu, który usztywni produkt. Po zagotowaniu całość przelej do słoików. Dżem z pomidorów zrobisz podobnie, jednak dodaj więcej owoców, gdyż mają sporo wody, która odparuje (2 porcje pomidorów, pół porcji cukru). Te niecodzienne domowe przetwory wykorzystasz do ciast, rogalików i deserów, a swoich gości zaskoczysz pomysłami na to, z czego można zrobić dżem.

Nieograniczone pole możliwości – cytrusowe konfitury domowe

Jeśli chcesz zrezygnować z gotowych produktów żelujących, postaw na klasyczne konfitury, ale z nietypowych owoców, np. cytryn. Zrobisz je gotując plastry cytryn z wodą i cukrem, a następnie smażąc z miodem. Konieczne jest smażenie do momentu uzyskania pożądanej, gęstej konsystencji. Całość jest nieco bardziej pracochłonna, ale rarytas uwielbiany na kontynencie azjatyckim jest tego wart. Zwłaszcza, że można go zamknąć w małym słoiku i cieszyć się nim wiele miesięcy.

Elżbieta Reimann

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również