Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaStyl

Nietypowe rysunki na ciele. Czy tatuaż jest sztuką?

Trwała ozdoba skóry

Data publikacji: 4 listopada 2016, 05:30
Od piętna skazańców po modną ozdobę – historia tatuażu jest zawiła i kulturowo zależna. Obecnie trudno jest nie spotkać kogoś, kto nie miałby choćby małego rysunku na przegubie dłoni. Wraz z popularnością kultury tak zwanych hipsterów tatuaż przestał być wyłącznie atrybutem kryminalistów i wkroczył na salony. Obecnie posiadanie tatuażu jest czymś normalnym jak biżuteria. Może on być dla innych źródłem wiedzy o nas. Czy jednak tatuaże są bezpieczne? Czy nie mają wpływu na nasze zdrowie? Pamiętajmy, że nie można wierzyć we wszystko, co usłyszymy.

Czym jest tatuaż?

Tatuaż to nic innego, jak barwnik wszczepiony pod skórę. Przyjmuje się, że można wyróżnić pięć rodzajów tatuaży:

  • tatuaże naturalne (np. po wypadkach – drobinki żwiru pod skórą),
  • tatuaże amatorskie,
  • tatuaże profesjonalne,
  • tatuaże kosmetyczne (makijaż permanentny),
  • oraz tatuaże medyczne (np. w przypadku bielactwa, rekonstrukcji sutka czy widocznych naczyniaków).

Krótka historia tatuażu

Tatuaże w społeczeństwach były potwierdzeniem przynależności osoby je noszącej do danej kasty (wojownicy w barbarzyńskiej Europie, plemiona polinezyjskie), statusu społecznego (przynależność do określonej „rodziny” w organizacjach przestępczych - Triadach i Yakuzie) albo nawet wykonywania określonego zawodu (strażacy w Japonii – dzięki tatuażom można było rozróżnić ciała osób zmarłych w akcji). W przypadku religii, np. Koptowie tatuują sobie małe krzyżyki na nadgarstku, żeby podkreślić przynależność do konkretnej grupy wyznawców.

Jak bezpiecznie zrobić tatuaż?

Trzeba pamiętać, że tworzenie tatuażu przypomina zabiegi medyczne – istnieje ryzyko zakażenia bakteryjnego i wirusowego (gronkowce, wirus HIV, żółtaczka), dlatego przed wybraniem salonu tatuażu trzeba się upewnić, że stosuje się w nim jednorazowe igły, używa rękawiczek jednorazowych i ogólnie dba o higienę.

Lepiej unikać tatuowania znamion – pod tuszem można nie zauważyć zachodzących w nich zmian nowotworowych.

Musimy też pamiętać, że tatuaż mogą sobie robić wyłącznie osoby pełnoletnie – młodzież przed osiemnastym rokiem życia musi posiadać zgodę opiekunów.

Tak więc jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności, nie mamy czego się bać – tatuaż jest wtedy równie bezpieczny jak piercing. Dobrze jest jednak dwa razy się zastanowić nad tym, jaki chcemy tatuaż sobie zrobić – w końcu nasze ciało to nie kartka papieru, którą możemy wyrzucić i zacząć rysować na kolejnej. Usuwanie tatuażu nie jest ani przyjemne, ani tanie.

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót