Nogi w ciągłym ruchu, czyli słów parę o zespole niespokojnych nóg
Jak objawia się syndrom niespokojnych nóg i co jest jego przyczyną?
Zespół niespokojnych nóg – przyczyny
Z badań wynika, że RLS (RLS – Restless Legs Syndrome), czyli syndrom niespokojnych nóg dotyka osoby w każdym wieku, ale częściej cierpią na niego kobiety. Na początku objawy są ledwo zauważalne. Z czasem nasilają się, powodując znaczny dyskomfort. Niestety, przyczyny występowania RLS nadal nie są znane. Choroba może mieć charakter pierwotny bądź wtórny. Pierwotny jest uwarunkowany genetycznie, a wtórny może być spowodowany niedoborem żelaza, niewydolnością nerek bądź uszkodzeniem nerwów np. w przebiegu cukrzycy. Może też być skutkiem przyjmowania niektórych leków np. przeciwdepresyjnych. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy, wytyczy ścieżkę leczenia pacjenta.
Zespół niespokojnych nóg – objawy
Syndrom niespokojnych nóg objawia się przymusem ciągłego poruszania nogami, odczuwaniem mrowienia bądź drętwienia kończyn dolnych. Odczucie dyskomfortu zazwyczaj pojawia się podczas spoczynku, dlatego syndrom ten najbardziej odczuwalny jest w nocy, tym samym zakłóca sen oraz może prowadzić nawet do bezsenności. Dyskomfort ustępuję lub zanika, gdy jesteśmy w ruchu. Zwykłe wyjście do kina czy wizyta u dentysty staje się kłopotliwa.
RLS może pojawić się w każdym wieku. Gdy zmuszeni jesteśmy się z nim zmierzyć, istotne jest, aby pozostać w dobrej kondycji. Zalecane jest uprawianie sportu (np. jazda na rowerze czy pływanie) oraz unikanie używek. Prowadzenie zdrowego trybu życia oraz przyjmowanie leków, zapisanych przez lekarza na pewno wpłynie na większy komfort życia pacjenta.
___________________________REKLAMA
___________________________________