Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

O przyszłości książki słów kilka

E-booki, audiobooki, książki papierowe i multimedialne

Data publikacji: 22 kwietnia 2016, 14:39
Od dłuższego już czasu mówi się, że zbliża się upadek książki papierowej i wkrótce literatura dostępna będzie tylko w wersji elektronicznej. Tymczasem, wielu z nas nie miało jeszcze w rękach czytnika e-booków, a wersje do słuchania są dla niektórych wręcz niestrawne. Czy naprawdę jesteśmy skazani na elektronikę?

E-book

To książka w wersji elektronicznej, którą czytać można na ekranie komputera, tabletu, komórki lub specjalnie do tego celu stworzonego czytnika e-booków. Ten ostatni ma tę zaletę, że zwykle nie ma podświetlanego ekranu, więc mniej męczy oczy, a nawet imituje przewracanie kartek. Co jednak najważniejsze – w ważącym kilkadziesiąt gramów urządzeniu możemy przechowywać dziesiątki powieści, które kupimy dużo taniej od ich wersji papierowych. Jeszcze do niedawana mówiono, że e-booki wyprą tradycyjną książkę, tymczasem (jak donoszą księgarskie portale branżowe) w 2015 r. sprzedaż e-booków zaczęła spadać, znów ustępując miejsca papierowi.

Audiobook

Audiobooki to książki i czasopisma czytane przez aktorów i profesjonalnych lektorów. Często są wydawane równolegle do ich wersji papierowych. Mogą towarzyszyć nam wszędzie – wystarczą słuchawki do uszu i już zamszowy baryton lub słodki alt snują nam opowieść do ucha, choćby przy sprzątaniu. Są też niezastąpione podczas choroby czy dla osób, których oczy nie pozwalają na długie czytanie. Kiedyś dostępne na kasetach w bibliotekach dla niewidomych, dziś wszechobecne robią zawrotną karierę. Nie pozwalają jednak zatrzymać się na chwilę nad wybranym fragmentem i są już pewną interpretacją, choć tylko głosową. Dlatego też dla wielu nie są atrakcyjne.

Multibook

Książka multimedialna to połączenie tradycyjnej książki z wersją elektroniczną, wzbogaconą o materiał filmowy, dźwiękowy, czasem gry, łamigłówki czy muzykę. Najlepiej sprawdzają się w edukacji, szczególnie najmłodszych. Dzieci nie nudzą się nad książkami, mogą zagrać w grę edukacyjną i dzięki wyszukiwarce szybko znaleźć potrzebną informację.

A co z papierową książką?

Wielu specjalistów wieszczy jej rychły koniec. Papier jest drogi, lasy są wycinane, książka jest ciężka, nieporęczna… w porównaniu z elektroniką wypada nie najlepiej. Czy chodzi zatem o zapach papieru i farby drukarskiej? Nie tylko. Książki to przedmioty piękne same w sobie, a ich forma również wiele wnosi do treści. Pozwalają zatrzymać się na moment, zadumać nad przeczytanym fragmentem, a trzymając je w ręku, nie tracimy kontaktu z lekturą. Książki papierowe to wreszcie przyzwyczajenie i piękne wspomnienia z dzieciństwa, gdy słuchaliśmy o przygodach misia, siedząc na kolanach taty. Póki co, bronią się dzielnie i wciąż są obecne.

Świat dzisiejszej książki to arena, na której tradycja i nowoczesność zarówno walczy, jak i współistnieje i przeplata się wzajemnie. Dobre rozwiązanie to czerpanie tego, co najlepsze z każdej z istniejących form książki. Każda z nich może stać się domeną w odmiennych sferach naszego życia – na wakacje – e-book, w chorobie – audiobook, do szkoły – multibook, a na własnej kanapie i z kotem na kolanach – tylko tradycyjna książka.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót