Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Oczopląs nie zawsze można wyleczyć. Co wtedy?

Przyczyny i sposoby leczenia oczopląsu

Data publikacji: 24 stycznia 2017, 02:11
Oczopląs to stale lub okresowo występujące, mimowolne ruchy gałki lub gałek ocznych w pionie, poziomie lub obrotowo. Każdemu, kto na niego cierpi z pewnością zależy na tym, aby się go pozbyć. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku specjaliści będą mieli do zaoferowania sporo skutecznych rozwiązań tego problemu. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się, jakie sposoby na oczopląs ma współczesna medycyna.

Pierwszy krok: diagnoza

Sposobów leczenia oczopląsu jest kilka. Jednak przed ustaleniem, który z nich będzie najbardziej odpowiedni w konkretnym przypadku należy udać się do specjalisty. Nie wystarczy sam okulista – należy również zasięgnąć rady u neurologa, neochirurga i  otolaryngologa. Aby otrzymać bardziej szczegółową diagnostykę niezbędne będzie przeprowadzenie m.in. badania neurologicznego. Dopiero przy właściwej diagnozie będzie można rozpocząć leczenie.

Dla kogo okulary?

W przypadku, gdy oczopląs wynika z konwergencji (objawia się ona poprzez jednoczesny ruch gałek ocznych w kierunku przedniej linii środkowej) najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie okularów pryzmatycznych. Sprawdzą się one również u osób z kompensacyjnym (nieprawidłowym) ustawieniem głowy wywołanym przez dolegliwości oczne.

Kiedy będzie konieczna operacja?

Jeśli jako przyczynę oczopląsu zdiagnozowano dość poważną blokadę ustawienia gałek ocznych, wówczas niezbędne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja mięśni gałkoruchowych polega na przesunięciu gałek ocznych w stronę, w której pojawia się na największy oczopląs. Zminimalizuje to ruchy oczopląsowe i przyczyni się do poprawy ostrości wzroku. Należy jednak pamiętać, że efekty uzyskane po operacji mogą nie być trwałe.

A może zastrzyk?

W sytuacji, gdy mięśnie gałkoruchowe są porażone, pomocny okaże się zastrzyk z toksyny botulinowej typu A (wprowadza się ją do mięśni, które poruszają gałką oczną). Aby ograniczyć możliwość nawrotu oczopląsu wskazana jest regularna, okresowa kontrola u specjalisty.

Pamiętajmy o profilaktyce

W niektórych przypadkach przyczyny występowanie oczopląsu są niemożliwe do zidentyfikowania. Wówczas zalecane jest leczenie objawowe. Jego zadaniem jest maksymalne zminimalizowanie nieprawidłowych ruchów gałki ocznej.

Występują też takie przypadki, w których oczopląs jest niemożliwy do wyleczenia. Niekiedy spowodowane jest to zbyt późnym jego rozpoznaniem. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne – dotyczy to zwłaszcza dzieci. W ich przypadku badania bilansowe powinny być przeprowadzone częściej niż u dorosłych.

Amelia Naruszewicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót