Odleżyny – jak zapobiegać i jak leczyć?
Profilaktyka odleżyn, czyli jak zapobiegać odleżynom – dowiedz się jak wygląda leczenie odleżyn
Odleżyna – co to takiego?
Jest to wyjątkowo bolesny rodzaj owrzodzenia, martwy fragment tkanki, znajdujący się zwłaszcza w zagięciach, takich jak pachwiny, pośladki, fałdy skórne. Martwice takie powstają na skutek niedotlenienia tkanki, obejmują czasem nie tylko skórę, ale także tkankę podskórną, mięśnie oraz kości. Dochodzi do nich przez fizyczny nacisk. Długie przebywanie w jednej pozycji sprawia, że partie ciała, które np. przylegają do łóżka, są niedotlenione (następuje mechaniczne „ściśnięcie” naczyń).
Profilaktyka odleżyn, czyli jak zapobiegać odleżynom?
Przede wszystkim należy pamiętać, że chory, który na stałe musi leżeć w łóżku, bezwzględnie wymaga stałej opieki. Koniecznie należy co jakiś czas zmieniać pozycję jego ciała, a pomysłem wartym rozważenia jest zakup specjalnego wałka, którego zadaniem jest podpierać nogi, a także materaca przeciwodleżynowego. Zarówno wałek, jak i materac powodują rozkład nacisku na większą powierzchnię ciała lub cykliczną zmianę punktów podparcia w materacach zmiennociśnieniowych. Rzeczą niezbędną jest regularne zmienianie bielizny oraz pościeli chorego, aby zapobiec namnażaniu się bakterii, grzybów i roztoczy, które powodują nadkażenie odleżyn. Może to prowadzić do przyspieszenia rozkładu tkanek, a w skrajnych przypadkach śmierci pacjenta z powodu sepsy (dotyczy to zwykle pacjentów w stanach terminalnych). Kolejną ważną sprawą, jeśli chodzi o zapobieganie odleżynom, jest dokładne osuszanie skóry po każdorazowym myciu pacjenta, suchym, również często zmienianym ręcznikiem, który następnie należy położyć w dobrze wietrzonym lub ciepłym miejscu (np. na kaloryferze). Oprócz tego pamiętajmy o tym, by zadbać o dietę chorego – w jego codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć białka, witaminy C oraz cynku, które są niezbędne do odbudowy zniszczonej skóry. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację w przypadku odleżyn chorego, przydatne jest stosowanie tłustych oliwek lub kremów, np. sudocremu.
Odleżyny – leczenie
Kiedy dojdzie już do powstania odleżyn, konieczne jest ich odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest regularne zmienianie opatrunków i zadbanie o stworzenie takich warunków, by nie doszło do zakażenia ran. Niekiedy pojawia się konieczność ich chirurgicznego oczyszczania – w przeciwnym razie mogłoby dojść do zakażenia krwi, sepsy, a w konsekwencji – zgonu. Bardzo dobre są też maści zawierające jodopowidon czy sól srebrową.
Marta Akuszewska
___________________________REKLAMA
___________________________________