Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Odwodnienie skóry

Jak o zadbać o właściwe nawodnienie skóry, by jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem oraz dobrym samopoczuciem?

Data publikacji: 4 listopada 2021, 13:03
Choć wiele mówi się o prawidłowym nawilżeniu skóry, warto pamiętać, że za jędrność, witalność oraz promienny wygląd cery odpowiada w głównej mierze właściwe nawodnienie skóry od środka. Skóra odwodniona oznacza zmiany w warstwie wierzchniej naskórka i charakteryzuje się utratą blasku i elastyczności. Brak odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry skutkować może nie tylko szybszymi procesami jej starzenia, ale także ogólnym osłabieniem organizmu, bólami głowy oraz kłopotami ze snem czy koncentracją.

Spis treści:

Uczucie swędzenia, ściągnięcia, szorstkości, objawy w postaci łuszczenia się i pękania naskórka, trądzik – to tylko kilka skutków, jakie niosą ze sobą zaniedbania w obszarze prawidłowego nawodnienia skóry. Odpowiedni poziom nawodnienia nierozerwalnie związany jest z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu. Wynika to z faktu, że u dojrzałego człowieka woda stanowi około 65% całkowitej wagi ciała odpowiadając za procesy, które są kluczowe dla właściwej pracy naszego organizmu. Zaliczyć do nich możemy odżywianie komórek, usuwanie toksyn, procesy trawienne, właściwą pracę mózgu oraz – dobrostan naszej skóry.

Przyczyny odwodnienia skóry

Dobra wiadomość jest taka, że stan odwodnienia skóry jest odwracalny, co oznacza, że przy zastosowaniu odpowiedniej terapii skóra jest w stanie wrócić do odpowiedniej kondycji. Warto dokonać tu rozróżnienia między skórą odwodnioną a skórą suchą, rozumianą jako jeden z typów skóry, której permanentnie brakuje wody i lipidów i która wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków oraz pielęgnacji na co dzień. Odwodnienie skóry tymczasem dotyczyć może osób o różnych typach cery (w tym tłustej i mieszanej) i najczęściej jest wynikiem zaniedbań w zakresie przyjmowania odpowiedniej ilości płynów (powinno to być co najmniej 2 litry dziennie) oraz szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr, chłód czy promieniowanie słoneczne. Powodem problemu mogą być także długie przebywanie w mocno ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, eskpozycja na zanieczyszczone powietrze, stosowanie używek (zwłaszcza alkoholu, który odwadnia organizm), jak również przewlekły stres.

Sposoby na nawodnioną skórę

W procesie poprawy poziomu nawodnienia skóry kluczowe jest codziennie spożycie dużej ilości wody. Już samo to działanie wystarczy, aby w kilkadziesiąt dni poziom nawodnienia cery podniósł się znacząco. Prócz wody, niezbędne płyny uzupełniać można w postaci herbatek ziołowych. Powszechnie dostępne, oprócz nawodnienia organizmu pomagają zachować zdrowy wygląd skóry dzięki zawartości w stu procentach naturalnych składników takich jak ziele fiołka trójbarwnego, skrzyp polny, rumianek czy pokrzywa.

Odpowiednia pielęgnacja

Skutki odwodnienia skóry są zwykle szczególnie dotkliwe w obrębie twarzy, jako że cieńsza i delikatniejsza niż gdzie indziej, skóra w tym miejscu wyjątkowo szybko reaguje na brak wody wystąpieniem czerwonych plam, przebarwień, liszajów czy zaskórników. Dbając o codzienną pielęgnację skóry twarzy starajmy się minimalizować stosowanie ciężkich kosmetyków do makijażu, zostawiając je na specjalne okazje, ponieważ wysuszają one i podrażniają skórę. Dbajmy o właściwy demakijaż przed pójściem spać, a także stosujmy nawadniające i odżywcze środki pielęgnacyjne, które przenikają do wnętrza skóry. Wysoką skuteczność w nawadnianiu skóry wykazują między innymi kolagen, kwas hialuronowy, proteiny, gliceryna i pantenol. Produkty zawierające składniki typowo nawadniające najlepiej aplikować jako serum, po oczyszczeniu i tonizowaniu skóry, a przed nałożeniem kremu. Pamiętajmy jednak, że jedynie regularne stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych pozwoli na odzyskanie przez skórę właściwej kondycji i utrzymanie jej w tym stanie na dłużej. W przypadku pielęgnacji reszty ciała, szczególnie w sezonie grzewczym, warto zapatrzyć się w balsamy oraz masła pielęgnacyjne zawierające naturalne składniki o właściwościach nawilżających i ochronnych jak np. oliwa z oliwek czy masło shea.

Myśląc kompleksowo o ochronie naszej skóry można również rozważyć (najlepiej po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu) stosowanie suplementów diety zawierających połączenie beta-karotenu z witaminą E. Pomagają one w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, neutralizując wolne rodniki. Z kolei beta-karoten wykorzystywany jest przez organizm ludzki jako prowitamina i przekształcany w witaminę A, która pomaga w zachowaniu zdrowej skóry.

Beata Pałac

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót