Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Oleje do ciała – hit na rynku kosmetycznym

O rosnącej popularności olejków

Data publikacji: 18 lipca 2016, 15:13
Gdy raz nakarmimy naszą spragnioną składników odżywczych skórę naturalnymi olejami, trudno nam będzie wrócić do ulubionego balsamu. Oleje do ciała są bowiem bardzo skutecznym oraz najbardziej naturalnym sposobem na uzyskanie pięknej, miękkiej i nawilżonej skóry. Przy odrobinie wytrwałości, możemy się także przekonać, że naturalne oleje roślinne mogą rozwiązać wiele problemów dermatologicznych, takich jak nadmierna suchość czy łuszczenie się skóry.

Oleje odpowiednie do pielęgnacji ciała

Do pielęgnacji ciała należy stosować naturalne oleje roślinne, czyli tłuszcz otrzymywany z owoców, nasion lub innych części roślin. Naturalne oleje roślinne mogą być stosowane w pielęgnacji skóry niezależnie od jej typu. W każdym przypadku będą niezwykle skuteczne, ponieważ każda kropla naturalnego oleju zawiera całe spektrum substancji cennych dla zdrowia i urody, w tym wiele różnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Szczególnie cenna jest zawarta w naturalnych olejach roślinnych witamina E, zwana witaminą młodości. Znajdziemy ją m.in. w oleju arganowym i z czarnuszki. W olejach roślinnych mogą znajdować się też inne wartościowe związki, jak np. tymochinon, składnik olejku eterycznego wspomnianej już czarnuszki o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Zaletą substancji wchodzących w skład naturalnych olejów roślinnych jest głębokie wnikanie w skórę - co zwiększa skuteczność ich działania.

Dlaczego warto zastąpić balsam olejem do ciała?

Niepodważalnym faktem jest, że większość olejów do ciała ma o wiele więcej właściwości odżywczych niż tradycyjne balsamy. Sprawiają one, że natychmiast po zastosowaniu skóra nabiera promiennego blasku, przez co wygląda świeżo i atrakcyjnie. Większość olejów doskonale rozprowadza się na skórze. Jednym z wyjątków jest twardy olej kokosowy, ale gorszy komfort rozsmarowywania zrekompensowany jest wspaniałym zapachem nierafinowanej wersji tej substancji. Osoby, które nie gustują w intensywnych woniach, mogą stosować do pielęgnacji ciała oleje o zapachach bardziej subtelnych lub niepachnące.

Dobór oleju do rodzaju skóry

Skóra tłusta i mieszana – mitem jest, że nie wolno olejami pielęgnować skóry ze skłonnością do przetłuszczania się lub trądziku. Wręcz przeciwnie, naturalne oleje przywrócą równowagę wydzielanego przez organizm sebum oraz pomogą usunąć blizny potrądzikowe lub przebarwienia. To zasługa zawartych w olejach nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz omega-6.  Tak działa m.in. olej z masłosza, znany także pod nazwą shea butter. W jego składzie znajduje się naturalna alantoina, witaminy A i E, które są pomocne w leczeniu trądziku, dermatoz i łuszczycy.  Do pielęgnacji skóry tłustej idealnie sprawdzą się także: olej jojoba, który zawiera skwalen, fitosterole, witaminy E i F, kwasy tłuszczowe i wyższe alkohole oraz olej lniany, który  dzięki zawartości kwasów omega-3 i omega-6 w bardzo korzystnych dla skóry łojotokowej proporcjach,  normalizuje wydzielanie sebum i spowalnia przetłuszczanie się skóry.

Skóra sucha – kojąco i wygładzająco na skórę skłonną do przesuszania się zadziała przede wszystkim olej migdałowy, bogaty w witaminę E, białka, potas oraz cynk . Niezwykłe właściwości regenerujące posiada także olej z dzikiej róży: jest silnym antyoksydantem, bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały -  pozytywnie wpływa na jej jędrność i elastyczność. Olej z nasion bawełny, dzięki zawartym w nim tokoferolom (to różne formy witaminy E), dogłębnie nawilży i wzmocni suchą skórę.

Olej z awokado

Uniwersalny kosmetyk, idealny do każdego typu skóry. Zawiera tak wiele witamin (A, B, D, E, H, PP)  i minerałów, m.in. potas, mangan, fosfor i krzem, że można nazwać go „eliksirem młodości”. Pobudza produkcję kolagenu, przez co skóra jest jędrna, elastyczna i miękka.

Jak stosować olej?

Olej należy stosować po kąpieli (rano i wieczorem) na osuszoną ręcznikiem skórę. Kosmetyk rozprowadzamy równomiernie na powierzchni całego ciała, odczekujemy kilka minut, po czym nadmiar oleju delikatnie usuwamy ręcznikiem.

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót