Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Optymalizacja kosztów wesela – czyli jak wyprawić wesele i nie zbankrutować?

Jak zaplanować budżet weselny?

Data publikacji: 28 czerwca 2017, 01:21
Organizacja wesela to bardzo czasochłonne i absorbujące zajęcie, które dodatkowo potrafi skutecznie uszczuplić nasz portfel. Współcześnie, coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego Wedding Plannera, czyli osoby, która zajmie się wszystkim od ustalenia menu, po dekoracje stołów. Niestety, jest to dość kosztowny wydatek, dlatego jeśli nasz budżet weselny jest ograniczony i chcemy wyprawić skromne przyjęcie, lepiej będzie, jeśli zajmiemy się tym sami. Na szczęście, istnieją sposoby na to, aby organizacja wesela nie wpędziła nas w długi.

Podział kosztów przygotowań do ślubu

Do niedawna uważano, że rodzice panny młodej powinni zasponsorować przyjęcie weselne, a rodzice pana młodego zaopatrują imprezę w alkohol, płacą także za obrączki. Obecnie koszty przygotowań do ślubu najczęściej dzieli się równomiernie na młodych, a rodzice mogą, ewentualnie, dorzucić się do weselnego budżetu.

Wielki dzień – mały budżet

Młoda para, zwykle pozbawiona większych oszczędności, organizuje więc przyjęcie w miarę swoich możliwości finansowych. Przy odrobinie kreatywności, a także z pomocą rodziny i przyjaciół można urządzić udane przyjęcie. Ślub i wesele to szczególny dzień, który zazwyczaj przeżywa się raz w życiu, nie można jednak dać się zwariować. W tym czasie najważniejsze jest to, że młodzi małżonkowie deklarują sobie dozgonną miłość.

Sposoby na obniżenie kosztów wesela

Aby nie zaciągać kredytu na organizację wesela, warto kierować się racjonalnymi wskazówkami:

  • Lista gości – na wesele młodzi powinni zaprosić osoby, z którymi łączy ich zażyła relacja. Ciotka wujka od strony babci niekoniecznie musi zostać zaproszona na wesele, warto zastanowić się, czy nie wystarczy zawiadomić ją o ślubie.
  • Przysługa od przyjaciół – jeśli nasz kolega interesuje się fotografią, możemy poprosić go o wykonanie reportażu z naszego wesela. Przyjaciółka skończyła kurs wizażu? Świetnie, będzie mogła zrobić makijaż pannie młodej w ten wielki dzień. Czasami, na forach tematycznych ogłaszają się początkujący kamerzyści lub fotografowie, którzy tworzą portfolio i oferują swoje usługi za symboliczną kwotę lub nawet za darmo.
  • Termin ślubu poza sezonem – w miesiącach letnich cennik ślubny potrafi zszokować. Często restauracje oferują rabaty w terminie, który wykracza poza sezon wesel.
  • Wspólne pieczenie ciast – jeśli nasze babcie pieką najlepsze ciasta na świecie, poprośmy je, by w ramach prezentu ślubnego upiekły dla nas kilka ciast, być może nie będą tak idealne jak te z cukierni, ale na pewno smaczniejsze.
  • Suknia ślubna z drugiej ręki – na wielu forach dziewczyny, które mają już ślub za sobą, oferują na sprzedaż swoje suknie. Często nie są one w ogóle zniszczone, a ich cena jest kilkukrotnie niższa niż nowa suknia z salonu. W wielu salonach można również wypożyczyć suknię.
  • Własnoręczne ozdoby – nie musimy mieć talentu plastycznego, aby wykonać samodzielnie zaproszenia, winietki czy inne dekoracje. W internecie znajdziemy wiele wskazówek, a także filmików, które pomogą nam je wykonać.

Czytaj również:

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót