Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Ostrożnie z grzybami! Objawy i postępowanie w przypadku zatrucia

Pierwsze objawy zatrucia grzybami. Sprawdź, jak rozpoznać trujące grzyby i zatrucie grzybami

Data publikacji: 20 października 2016, 01:05
Jesień to pora roku oczekiwana przez wszystkich miłośników grzybobrań. Jednak jest to też czas, kiedy z mediów docierają do nas często informacje o kolejnych przypadkach zatruć grzybami. Niestety, mogą się one zakończyć nawet śmiercią! Jak rozpoznać grzyby trujące? Jakie są pierwsze objawy zatrucia grzybami? Co możemy zrobić, kiedy po posiłku takie symptomy wystąpią u nas? Jak leczy się zatrucie grzybami?
Jak rozpoznać trujące grzyby - rodzinazdrowia.pl

Jak rozpoznać trujące grzyby?

Najważniejsze jest to, że wiele grzybów jadalnych jest niestety podobnych do grzybów trujących. Dlatego niedoświadczeni, ale też ci pewni swojej wiedzy sympatycy grzybobrań powinni przed zjedzeniem, udać się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, której pracownicy pomogą ocenić czy wszystkie zebrane przez nas grzyby są zdatne do spożycia. Przede wszystkim, nie należy zbierać grzybów, które pod kapeluszem mają blaszki, co pozwoli nam uchronić się przed zatruciem np. muchomorem sromotnikowym. Zapomnijmy też o wszelkich mitach, takich jak te o niedobrym smaku grzybów trujących, ich sinieniu po przekrojeniu czy czernieniu cebuli lub srebrnych sztućców pod ich wpływem. To wszystko nieprawda!

Jak rozpoznać zatrucie grzybami?

Często zastanawiamy się po jakim czasie wystąpią objawy zatrucia grzybami? W okresie kilku, a nawet kilkunastu godzin po spożyciu nie ma żadnych symptomów, ponieważ w tym czasie trwa wchłanianie trucizn z układu pokarmowego. Objawy mogą nieco wcześniej wystąpić u dzieci. W zatruciu dominują objawy gastryczne:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha
  • czy biegunka,

ale obok nich po spożyciu konkretnych gatunków grzybów mogą wystąpić także zlewne poty, łzawienie, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy z poczuciem gorąca, zaburzenia widzenia czy inne zaburzenia neurologiczne i halucynacje.

Zatrucie grzybami - leczenie

Jeśli zauważymy pierwsze objawy zatrucia grzybami, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego lub udania się do szpitala możemy we własnym zakresie prowokować wymioty, by zapobiec dalszemu wchłanianiu toksyn z przewodu pokarmowego (przeciwwskazane u chorych nieprzytomnych!). Należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą resztki potraw, które spożyliśmy lub wymiociny, aby łatwiej było zidentyfikować toksynę, która nas zatruła. W szpitalu lekarz poda dodatkowo węgiel aktywowany, by związał toksynę i zapobiegł jej wchłanianiu do układu krążenia. Możemy też przyjąć węgiel sami, w domu. Zatrucie prowadzi do silnego uszkodzenia wątroby, doprowadzając do jej marskości i wówczas jedynym leczeniem może okazać się przeszczep tego narządu.

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót