Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Pierwsze chwile noworodka w szpitalu. Czego można się spodziewać?

Badania noworodka po urodzeniu. Dowiedz się jakie mogą być powikłania po porodzie i poznaj skale oceny noworodka

Data publikacji: 6 sierpnia 2016, 07:00
Mówi się, że ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Czuje, że jest wyjątkowa – nosi pod sercem nowe życie. Inni również traktują ją wyjątkowo – ustępują miejsca w tramwaju, przepuszczają w kolejce, uśmiechają się na widok okrągłego brzuszka. Wreszcie nadchodzi wyczekiwany moment porodu. Ale to dopiero początek nowych wyzwań. Czego można się spodziewać podczas pierwszych dni po porodzie? Jak wygląda badanie noworodka? Co może dolegać kobiecie zaraz po wydaniu maluszka na świat? Poniżej spróbujemy rozwiać choć część wątpliwości.
Badanie noworodka - rodzinazdrowia.pl

Neonatolog czyli lekarz przeprowadzający badanie noworodka

Neonatolog to lekarz specjalizujący się w chorobach noworodków (noworodkiem określa się dziecko pomiędzy 1. a 28. dniem życia). To on wykonuje pierwsze badanie małego, nowonarodzonego człowieka, zazwyczaj jeszcze na sali porodowej. U noworodków, u których nie stwierdzono w okresie prenatalnym żadnych chorób,  wykonywane są:

  • osłuchanie serca,
  • ocena oddechu,
  • ocena napięcia mięśniowego dziecka,
  • ocena odruchów na wkładany do jamy ustnej cewnik,
  • kolor skóry,
  • pomiar długości ciała oraz obwodu głowy, klatki piersiowej i brzucha,
  • ważenie.

Dodatkowo pierwsze pięć z tych podpunktów składa się na tzw. skalę Apgar. Jest to skala oceny noworodka, na której każda z pięciu cech może otrzymać 0, 1 lub 2 punkty – łącznie od 0 do 10. Zdrowe noworodki dostają zazwyczaj 9-10 punktów.

Inne badania noworodka po porodzie

Oprócz badania fizykalnego zaraz po urodzeniu, noworodek ma też wykonywane inne badania przesiewowe. Podaje się mu także szczepionki na WZW typu B i gruźlicę. Przesiewowo ocenia się funkcję tarczycy (badanie poziomu TSH), sprawdza czy występują zaburzenia metaboliczne, fenyloketonuria lub mukowiscydoza, ocenia się słuch i stawy biodrowe (czy występuje ich dysplazja). U niemowlęcia sprawdza się czy nie występuje przedłużona żółtaczka (fizjologiczna żółtaczka u noworodków powinna pojawić się nie wcześniej niż w 3. dobie życia i trwać do 8. doby; w innym wypadku konieczna jest dodatkowa diagnostyka). Innymi przypadłościami dotykającymi małego człowieka mogą być: konflikt serologiczny (objawiający się anemią), trądzik noworodków, zbyt późne oddanie smółki.

Możliwe powikłania po porodzie u matki

Położnica przez kilka pierwszych dni po porodzie także jest pod wnikliwą obserwacją ginekologów. Laboratoryjnie wykonuje się głównie ocenę morfologii krwi i wykładników stanu zapalnego. Codziennie przeprowadzane są badania fizykalne brzucha, oceniające stopień obkurczania się macicy i wizualną ocenę odchodów połogowych, a w przypadku cięcia cesarskiego także pooperacyjnej blizny, wykluczające ewentualne powikłania po porodzie. Problemem po porodzie może być też np. zbyt wolne „zwijanie się” macicy, co objawia się m.in. przedłużonym krwawieniem, a leczone jest za pomocą oksytocyny.

Anna Jaworska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót