Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Plusy i minusy dorastających dzieci w jednym pokoju

Wspólna przestrzeń dla rodzeństwa

Data publikacji: 11 sierpnia 2016, 14:26
W idealnym świecie wszyscy zapewne mieszkalibyśmy w ogromnych domach, gdzie z gabinetu przechodzilibyśmy do przestronnej bawialni, nie istniałyby kłótnie o zajęcie łazienki, bo mielibyśmy ich przynajmniej dwie, a letnie popołudnia spędzalibyśmy na ocienionym tarasie. Niestety, większość z nas ma do czynienia z szarą rzeczywistością, w której toczy się walka o każdy kąt. A co dopiero, gdy pod naszym dachem znajduje się dwójka dorastających dzieci…

Wspólny pokój – ZA

Zwolennicy umieszczania latorośli w jednym pokoju przekonują, że sprzyja to budowaniu więzi między rodzeństwem. Dzieciaki uczą się podziału obowiązków i współpracy. Mogą razem opracować zasady obowiązujące w pokoju, takie jak słuchanie płyt tylko do 22:00 lub ustalenie stałych godzin przeznaczonych na naukę, w czasie których druga osoba stara się nie hałasować. Rodzeństwo może też zarazić się nawzajem pasją – przykładowo, starszy brat mógłby wprowadzić młodszą siostrę w świat sportu, a siostra – zainteresować go czytaną przez siebie literaturą.

Wspólny pokój – PRZECIW

Wśród przeciwników mieszkania rodzeństwa w jednym pokoju przeważa argument, że każdy człowiek – ten najmłodszy również! – potrzebuje prywatności. Nie możemy też oczekiwać, że dzieci od razu dojdą do porozumienia. Zamiast spodziewanego kompromisu mogą czekać nas niekończące się kłótnie i awantury. O wspólny front szczególnie trudno, gdy rodzeństwo dzieli duża różnica wieku – dla nastolatka o wiele ciekawszym towarzystwem są zwykle jego rówieśnicy, a nie siedmioletni brat.

Mieszkaniowe triki

Co wówczas, gdy nasze mieszkanie posiada niewielki metraż i nie mamy innego wyjścia, niż umieścić rodzeństwo w jednym pokoju? Spróbujmy mądrze zagospodarować zajmowaną przez nich przestrzeń. Warto wstawić piętrowe łóżko, aby powstało więcej miejsca lub oddzielić część pokoju ścianką działową – może służyć wtedy jako kącik do indywidualnego relaksu czy nauki. 

 

Nina Szymanowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót