Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGenetyka

Pokonaj lęk przed nieznanym – co to jest autyzm i jak go rozpoznać

Co to jest autyzm – sprawdź jak go rozpoznać i poznaj cechy oraz diagnozowanie autyzmu

Data publikacji: 5 lutego 2016, 12:53
Na temat autyzmu krąży wiele teorii. Wielu z nas obawia się tej choroby, kładąc na jej karb niepokojące objawy występujące u dzieci. Nie do końca również lekarze potrafią wskazać jej konkretną przyczynę, co tylko wzmaga lęk przed nią. Zatem co to jest autyzm? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza że ma on niejedno oblicze. Rzadko potrafimy należycie uzasadnić, dlaczego autyzm wzbudza w nas taki strach. Jest to spowodowane tym, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co to jest autyzm. Spróbujmy mimo wszystko na nie odpowiedzieć, opierając się na faktach i przy okazji obalając mity krążące w społeczeństwie.
Co to jest autyzm – cechy autystyczne – rodzinazdrowia.pl

Jak rozpoznać autyzm – poznaj cechy i metody diagnozowania autyzmu​

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że pełną diagnozę może postawić jedynie lekarz neurolog w oparciu o przeprowadzone badania. Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak rozpoznać autyzm, możemy jedynie podejrzewać wystąpienie tej choroby, opierając się na kilku symptomach. W początkowych stadiach choroba ta nie daje żadnych objawów. Jednocześnie im wcześniej się ją wykryje, tym większa jest szansa na pomyślność terapii. Przy czym objawy są różne dla każdej osoby dotkniętej tą chorobą. Z pewnością nasz niepokój mogą budzić brak reakcji na własne imię, brak potrzeby kontaktu z innymi czy powtarzalność pewnych gestów. Tego typu objawów jest więcej, jednak tylko lekarz z całą pewnością może stwierdzić autyzm.

Cechy autyzmu czyli jak zachowuje się autystyczne dziecko​

Cechy autyzmu uznane za charakterystyczne dla dotkniętych nią osób to znikome zainteresowanie innymi osobami, słabe więzi z najbliższymi, niechęć do dotyku, brak umiejętności wyrażania własnych emocji oraz odczytywania emocji innych ludzi na podstawie ich zachowania. Dzieci dotknięte autyzmem (bo to najczęściej u nich diagnozuje się tę chorobę) komunikują się z otoczeniem w specyficzny sposób – używają nietypowych lub pozbawionych sensu słów, powtarzają zasłyszane słowa, nietypowo wymawiają znane słowa lub nadają im inną tonację. Dodatkowo wybierają powtarzalne formy aktywności, bardzo źle reagują na zmiany w ustalonym rytmie dnia.

Czy cechy autystyczne można złagodzić?​

Powyżej wymienione cechy autystyczne uznawane są za typowe dla autystyków, jednakże stopień ich nasilenia jest różny. Terapia może przynieść znaczną poprawę relacji z otoczeniem, pomoże też w nawiązaniu lepszego kontaktu z opiekunami. Jednak pamiętajmy o tym, że osoby dotknięte autyzmem są wrażliwsze. Jeśli zachowują się agresywnie, to nie z powodu swojej złej woli – po prostu pewne okoliczności mogą wywoływać u nich lęk, z którym nie potrafią sobie poradzić. Terapia daje nadzieję na to, że osoba autystyczna będzie mogła funkcjonować w społeczeństwie. Wszystko zależy od tego, jak wcześnie choroba zostanie rozpoznana i czy zostanie dobrany odpowiedni rodzaj terapii.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót