Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Pomidory dodadzą witalności

O której porze roku właściwości pomidorów są najlepsze? Czy pomidory są zdrowe?

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 09:25
Wspaniale smakują solo, ale też z mozzarellą i jako dodatek do niezliczonej ilości sałatek i dań na ciepło. Pomidory, bo o nich mowa, mają mnóstwo witamin i pierwiastków mineralnych. I co więcej, dzięki niskiej wartości energetycznej, są doskonałym sprzymierzeńcem w walce o smukłą sylwetkę. Każdy z nas ma swój ulubiony sposób jedzenia pomidorów. Te czerwone bomby witaminowe goszczą na naszych stołach także w postaci przetworów: ketchupów, przecierów czy past pomidorowych. Co warto wiedzieć o pomidorach?
pomidory właściwości - właściwości pomidorów

Rodzaje pomidorów - właściwości​

Na targach spożywczych i półkach sklepowych możemy znaleźć wiele gatunków pomidorów. Różnią się one kolorem, smakiem, wielkością i kształtem. Oto te najbardziej popularne:

  • Pomidor krajowy – najpowszechniejsza odmiana. Owoc o średniej wielkości (ok. 5 cm średnicy) o regularnym, okrągłym kształcie i intensywnej czerwonej barwie. Ma lekko kwaśny smak i dużo pestek. Poza czerwonym, ta odmiana występuje m.in. w kolorze żółtym (słodki, ziołowy smak).
  • Pomidory na gałązce – nieco mniejsze owoce, ale za to niezwykle aromatyczne: pachną jak świeżo zebrane.
  • Bawole serce – mocno czerwony, duży, kształtem przypomina serce. Prawie nie ma pestek, za to ma dużo miękkiego, bardzo słodkiego miąższu i intensywny smak. Idealny do przecierów i sosów.
  • Gargamel – ciężki, bezkształtny i duży owoc o mocno czerwonej skórce. Jest bardzo soczysty, ale jego sok nie jest przy tym wodnisty. Ma również intensywny smak, dlatego poleca się go do sosów i zup. Jest też bardzo smaczny na kanapkach i w sałatkach.
  • Śliwkowy – średniej wielkości podłużny owoc, mocno czerwony, po rozkrojeniu nie płynie z niego sok. Ma mało pestek, bardzo mocny słodki smak i ciemnoczerwony miąższ. Można zrobić z niego każde danie, od faszerowanych pomidorów po sos do spaghetti. Śliwkowe pomidory występują też w kolorze żółtym (delikatniejsza konsystencja, bardzo aromatyczne).
  • Malinowy – pyszny, słodki owoc z dużą ilością miąższu. Znak rozpoznawczy: różowawa skórka.
  • Cherry – popularne i często dodawane do sałatek lub koreczków małe okrągłe czerwone kuleczki. Mają chrupiącą skórkę, która pęka po rozgryzieniu. Bardzo soczyste, dość kwaśne, dużo pestek.

Wybierając pomidory, szukajmy tych z rodzimych upraw, a nie z importu. Polskie pomidory poznamy po miękkości (pomidor w palcach lekko się ugina) i dobrze wyczuwalnym zapachu.

Likopen na wagę złota​

Nadający pomidorom czerwony kolor likopen to antyutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu chroni nasz organizm przed rakiem prostaty, jelita grubego, płuc, piersi oraz endometrium, a także przed chorobami serca, zaćmą i wieloma innymi schorzeniami. Likopen zwiększa zdolność skóry do ochrony przed światłem ultrafioletowym, wspierając przy tym profilaktykę raka skóry. Ten cenny antyutleniacz pomaga także dłużej zachować aktywność osobom starszym.

Przetworzone pomidory (w puszkach, sosy, przeciery, ketchupy) zachowują większość swoich wartości odżywczych, a likopenu jest w nich więcej niż w świeżych owocach. Dodatkowo, często dodawana do nich oliwa zwiększa przyswajalność likopenu w organizmie.

Bogactwo składników mineralnych​

pomidory-przetworyPomidory działają kompleksowo na cały organizm. Warto je jeść w okresie przeziębień, gdyż wzmacniają naturalną odporność dzięki dużej zawartości witaminy C. Doskonale odżywiają, ponieważ są bogate w beta-karoten (prowitamina A) oraz witaminy: C, K, E, B3, B6, kwas foliowy i biotynę. Obfitują także w potas, magnez, miedź i mangan. Pomidory dostarczają niewielu kalorii i są zasadotwórcze, dlatego pomagają w odchudzaniu i są nieodłącznym składnikiem zdrowego stylu życia.

Pomidory powinny często gościć w jadłospisach osób chorych na cukrzycę, reumatyzm, czy zapalenie stawów, a także u osób z dolegliwościami nerek i serca. Zaleca się je szczególnie młodzieży i dzieciom w czasie intensywnego wzrostu, a także osobom cierpiącym na zaparcia. Pomidor, dzięki solom bromu, ukoi też skołatane nerwy.

Warto jeść pomidory przez cały rok. Latem wybierać aromatyczne, mięciutkie, polskie odmiany o przepysznym miąższu, a jesienią i zimą bez obaw sięgać po przetwory pomidorowe, także te własnej roboty, gdyż to doskonałe źródło dobroczynnego likopenu.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również