Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Poskromić PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli kobieta pod ochroną

Data publikacji: 22 marca 2016, 08:25
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS, to syndrom, który jest związany z cyklem płciowym kobiety. Wbrew powszechnym opiniom można jednak skutecznie przeciwdziałać objawom mu towarzyszącym, szczególnie warto, jeśli są one nietypowo nasilone i utrudniają normalne funkcjonowanie.
Napięcie przedmiesiączkowe - rodzinazdrowia.pl

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy

Dolegliwości związane z PMS można podzielić na dwie kategorie:

  • fizyczne, 
  • psychiczne.

W przypadku tych pierwszych mowa głównie o silnym, kłującym bólu podbrzusza. Towarzyszą mu psychiczne bolączki, takie jak pogorszone samopoczucie, a także drażliwość i ogólna nerwowość. Stopień nasilenia objawów jest różny dla każdej kobiety. Warto pamiętać o tym, że prawdziwy syndrom napięcia przedmiesiączkowego w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie, ze względu na silny ból i towarzyszące mu duże rozdrażnienie, płaczliwość czy osłabienie koncentracji. Niewielka nerwowość w drugiej połowie cyklu nie powinna być od razu utożsamiana z PMS i może być po prostu wynikiem ogólnego gorszego samopoczucia lub trudnej sytuacji osobistej.

Zespół PMS – leczenie

PMS zwykle nie jest diagnozowany, gdyż ogranicza się do delikatnych objawów. Jednak niekiedy w przypadku silnego bólu okołomenstruacyjnego należy udać się do lekarza rodzinnego albo ginekologa, który wykona zestaw podstawowych badań. Wówczas może być przydatne oznaczenie poziomu hormonów płciowych. W przypadku, gdy kobieta doświadcza syndromu PMS należy zastosować leczenie objawowe, a także unikać spożywania niektórych pokarmów i wykonywania pewnych czynności. Uważa się, że zdrowy styl życia i dobry stan psychiczny ma wpływ na zmniejszenie dolegliwości PMS. Z tego powodu zaleca się na przykład zaprzestania palenia papierosów, a na kilka dni przed menstruacją odradza się spożywania słodyczy oraz stosowania soli kuchennej (co zmniejszy zastój wody w organizmie). Szkodliwy może okazać się również alkohol oraz tłuste, smażone dania.

Co zatem pomaga? Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego można złagodzić za pomocą niektórych ziół mających działanie moczopędne, które wspomagają pozbycie się nadmiaru wody w organizmie, takie jak mniszek lekarski, lipa czy pokrzywa zwyczajna. Do diety warto wtedy włączyć także większą ilość owoców i warzyw oraz zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Duże ilości witamin zawartych w owocach i warzywach (przypuszcza się, że głównie z grupy B) pomagają bowiem łagodzić objawy PMS.

Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, dobrze sprawdzą się leki uspokajające, zalecane są również preparaty witaminowo-mineralne. Jeżeli pacjentka skarży się na silne bóle, którym towarzyszą także objawy nerwicy i depresji (i nie mają nic wspólnego z sytuacją życiową kobiety), ginekolog może zalecić przyjmowanie progestagenów.

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót