Poznaj sposoby na wsparcie apetytu Twojego dziecka
Jak zadbać o prawidłowe odżywianie malucha?
Spis treści:
Według badań stwierdzono, że aż 20-60% rodziców jest niezadowolonych z tego, jak jedzą ich dzieci. Twierdzą oni, że ich pociechy są zbyt wybredne, jedzą za mało lub nie chcą spożywać bardziej złożonych i wartościowych posiłków, preferując w zamian niezdrową żywność. Bardzo często rodzicie czują się bezradni i są sfrustrowani brakiem apetytu u swoich dzieci. Zdarza się, że stosują przymus, wmuszając w dziecko określone posiłki, co w konsekwencji ma odwrotny skutek, zaburzając tym samym relacje rodzica z dzieckiem.
Moc właściwych nawyków żywieniowych
Pierwsze lata życia dziecka to istotny czas na kształtowanie zdrowych i prawidłowych nawyków żywieniowych. Maluch wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności, zaczyna rozwijać i stymulować swoje zmysły. Ściśle związany z apetytem jest zmysł smaku, którego dziecko uczy się poprzez rozpoznawanie pięciu podstawowych: słodki, gorzki, słony, ostry i kwaśny. Na tym etapie rozwoju ważne jest aby pozwalać dziecku próbować produkty o określonych smakach. Rodzic powinien zadbać o stopniową różnorodność diety swojego dziecka, w tym ograniczać nadmierną podaż produktów bogatych w cukry proste. Dziecko, które przyzwyczai się do słodkiego smaku, nie będzie chciało spożywać produktów mających inne smaki, które często posiadają większą wartość odżywczą od tych słodzonych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż dzieci z reguły chcą jeść to co ich rodzice. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy to właśnie rodzice są dla dziecka pierwszymi autorytetami w życiu. Nawyki żywieniowe rodziców, znacznie przekładają się na nawyki żywieniowe ich dzieci.
Sposoby na niejadka
Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie przez rodziców wpływa na właściwą regulację apetytu u dziecka. Rodzic decyduje gdzie i co dokładnie jego dziecko ma jeść, a dziecko reguluje ilość którą jest w stanie zjeść na daną chwilę. Maluch musi być nauczony świadomości spożywania posiłku, powinien jeść przy stole, najlepiej z całą rodziną, a jego uwaga nie powinna być rozpraszana przez np. urządzenia elektroniczne, czy zabawki. Rodzic powinien pilnować 3-4 godzinnych odstępów pomiędzy posiłkami i nie podawać dziecku dodatkowych przekąsek w tym czasie, a w razie pragnienia podawać dziecku wodę lub rozrzedzone soki owocowe. Dziecko powinno posiadać swój zestaw naczyń, najlepiej plastikowych i kolorowych, by chętnie chciało spożywać posiłki na czymś, co należy do niego. Maksymalny czas trwania posiłku dziecka nie powinien przekraczać 35 minut. Jeśli dziecko zaczyna bawić się jedzeniem i odmawia dalszej konsumpcji należy odstąpić od wmuszania dziecku kolejnej porcji jedzenia. Rodzicom często wydaje się że porcje jedzenia, które spożywa ich pociecha są za małe. Należy pamiętać, że im drobniejsze dziecko, tym posiada objętościowo mniejszy żołądek. Takie dziecko fizycznie nie będzie w stanie zjeść takiej porcji na raz, co dorosły. Właściwa wielkość jednorazowej porcji jedzenia dla dziecka odpowiada wielkości jego piąstki. Na koniec, niech dziecko poczuje się swobodnie. Rodzicu, pozwól się ubrudzić swojemu maluchowi, niech trzyma swój widelczyk, czy łyżeczkę tak jak chce, dzięki temu dziecko będzie miało pozytywne skojarzenia z każdym posiłkiem i tym samym chętniej będzie do niego siadało. Przy zachowaniu powyższych zasad dziecko nauczy się prawidłowych nawyków żywieniowych, a rodziców nie będą już martwić zaburzenia apetytu u swojego malucha.
Zdarza się jednak, że pomimo stosowania przez rodziców powyższych zasad, dziecko nie ma ochoty spożywać posiłków z różnych przyczyn. Najczęściej jest nią przyczyna psychologiczna u dzieci miedzy 9. a 18. miesiącem życia. Zachowanie to jest objawem zmiennego nastroju i indywidualnych upodobań dziecka względem tekstury jedzenia. Zmienny albo ubogi apetyt może być również przejawem przekory i chęci okazania odrębności przez dziecko w tym wieku.
Co robić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść?
W przypadku niepokoju rodziców związanego z ich subiektywną oceną problemów w karmieniu ich dzieci należy zasięgnąć obiektywnej opinii, najlepiej specjalisty, który oceni zasadność obaw. Pediatra wykona niezbędne badania celem oceny stanu odżywienia oraz przyrostu masy ciała odpowiedniego do wieku dziecka, a także jego rozwoju psychicznego i społecznego. Na tej podstawie można podjąć decyzję o zastosowaniu odpowiednich substancji wspomagających apetyt u dziecka. W aptece można otrzymać preparaty składające się naturalnych wyciągów i ekstraktów pobudzających apetyt.
Najpopularniejszymi z nich są:
Wyciąg z nasion anyżu – ma działanie rozkurczające i wiatropędne, działa łagodnie, regulując pracę jelit, wspomaga czynności wydzielnicze układu pokarmowego, poprzez stymulację wydzielania soków żołądkowych, poprawia apetyt.
Wyciąg z mięty pieprzowej – wzmaga apetyt poprzez stymulację wydzielania enzymów trawiennych oraz żółci, rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego przez co pobudza perystaltykę jelit, działa wiatropędnie.
Wyciąg z cykorii – pobudza apetyt, usprawnia trawienie poprzez wydzielanie żółci do światła przewodu pokarmowego, posiada inulinę, będącą naturalnym prebiotykiem, pomagającym ustabilizować mikrobiom jelitowy i usprawnić prawidłową pracę jelit.
Ekstrakt z owocu kopru włoskiego – rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, usprawnia perystaltykę jelit, likwiduje uporczywe wzdęcia, wzmaga apetyt.
Ekstrakt z owoców grejpfruta – zwiększa wydzielanie soków żołądkowych przez co pobudza apetyt.
Adrianna Majewska
___________________________REKLAMA
___________________________________