Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Prawidłowa pielęgnacja uszu

Pielęgnacja uszu, bezpieczne sposoby na zachowanie higieny

Data publikacji: 29 stycznia 2016, 08:04
Pielęgnacji uszu dokonujemy niemal codziennie. Niestety, często popełniamy przy tym błędy, które mogą skutkować uszkodzeniem słuchu. Prawidłowe dbanie o czystość uszu pozwala zachować ich estetyczny wygląd, a także zapewnić prawidłowe odbieranie dźwięków.

Czym jest woskowina?

Woskowina, która jest obecna w uszach, jest zjawiskiem naturalnym. Pełni ona ważną funkcję, ponieważ chroni błonę bębenkową, a także cały przewód słuchowy przed mikrourazami i np. dostaniem się wody. Wydzielina ta usuwa się sama – może wypłynąć podczas kąpieli lub w postaci niewielkich kuleczek. Pojawia się ona na zewnętrznej stronie przewodu słuchowego, skąd łatwo ją usunąć.

Woda i mydło to sposób na czyste uszy

Codzienna pielęgnacja uszu powinna ograniczyć się do mycia ich wodą z mydłem. Dobrze wypłukane ucho można wytrzeć palcem owiniętym w ręcznik. Jest to w pełni bezpieczny sposób na pozbycie się woskowiny i najbardziej skuteczny. Usuwasz tylko tyle woskowiny, ile jest konieczne, a tym samym nie zakłócasz naturalnego procesu jej powstawania. Inaczej jest w chwili użycia patyczka higienicznego, który zbiera niemal całą wydzielinę – wówczas organizm zaczyna produkować jej dużo więcej. Prawidłowa i bezinwazyjna pielęgnacja uszu jest szczególnie ważna u małych dzieci – niewłaściwie usunięta wydzielina lub niedosuszone ucho mogą prowadzić do powikłań, w tym do poważnego w skutkach zapalenia ucha środkowego.

Zrezygnuj z popularnych patyczków

Patyczki higieniczne nie są przeznaczone do głębokiego czyszczenia uszu. Niestety, wciąż większość osób właśnie w ten sposób dba o ich estetyczny wygląd. Użycie patyczka skutkuje wepchnięciem woskowina w głąb, co może spowodować zatkanie ucha. Takim postępowaniem łatwo uszkodzić błonę bębenkową, co prowadzi do problemów ze słuchem. Czyszcząc ucho patyczkiem, należy ograniczyć się do stosowania go w obrębie małżowiny usznej.

Gdy ucho się zatka

Zdarza się, że dochodzi do zatkania ucha – nadmiar brązowej wydzieliny (woskowiny) tworzy tzw. czop. Najłatwiej usunąć go za pomocą preparatów dostępnych bez recepty w aptekach. Mogą to być krople lub aerozole, po zastosowaniu których czop mięknie i wypływa z ucha. W przypadku bólu, szumów i wrażenia, że ucho wciąż jest zakorkowane, warto udać się do laryngologa, który profesjonalnie przepłucze uszy i usunie problem.

Karolina Wilk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również