Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Zdrowa praca jelit, czyli co zrobić, by naturalnie wspomóc trawienie?

Data publikacji: 9 grudnia 2021, 08:31
Problemy z trawieniem zgłasza jedna trzecia populacji Polaków. Objawy takie jak uczucie pełności w jamie brzusznej, ciała obcego w przełyku, zgaga, nudności, wymioty, biegunka czy zaparcia to problemy, które regularnie skłaniają nas do wizyt w aptece oraz u lekarza. Przyczyną problemów z trawieniem jest najczęściej niewłaściwa dieta oraz zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Także stres jest ważnym czynnikiem deregulującym pracę układu trawiennego i wydalniczego. Jak dbać o siebie tak, by uniknąć problemów?

Spis treści:

Wiele mówi się o roli zdrowej, zbilansowanej diety, jednak wielu z nas ma kłopot ze zrozumieniem, co oznacza to w praktyce. Z pomocą przychodzi nam Piramida Żywienia, publikowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, która w prosty sposób obrazuje aktywności oraz żywność będące podstawami zdrowego stylu życia. U podstawy piramidy znajduje się aktywność fizyczna, na którą warto poświęcać 30-45 min dziennie. Rekomenduje się spożycie 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Podstawą diety są warzywa i owoce, na wysokim szczeblu piramidy znajdują się pełnoziarniste produkty zbożowe, dalej zaś nabiał. Dwa najwyższe szczeble to produkty, których często nadużywamy – mięso oraz tłuszcze. Ich w naszej diecie powinno być jak najmniej.

Dbaj o siebie

Jak dowodzą badania co czwarty dorosły Polak cierpi na otyłość, zaś z nadwagą zmaga się co czwarty chłopiec i co trzecia dziewczynka. Dbałość o właściwą wagę ciała (zgodną z wskaźnikiem BMI, ustalonym przez WHO) to przede wszystkim kwestia zdrowotna, jako że otyłość przyczynia się do wystąpienia szeregu innych chorób cywilizacyjnych (takich jak cukrzyca czy problemy z krążeniem krwi) będących najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Oprócz stosowania się do zasad zawartych w Piramidzie Żywienia wspierać się możemy naturalnymi suplementami diety, które pomagają utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny oraz prawidłową masę ciała. W procesie tym pomocne są wyroby medyczne oparte na naturalnie występujących w przyrodzie składnikach jak ekstrakt z młodego jęczmienia, gorzkiej pomarańczy, zielonej herbaty, a także preparaty zawierające chrom i biotynę.

Profilaktyka

Osoby obserwujące u siebie tendencje do problemów z pracą jelit powinny szczególnie dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ woda uczestniczy w procesie trawienia i wchłaniania substancji pochodzących z pokarmów. Kolorowe, gazowane napoje warto zastępować naturalnymi herbatkami ziołowymi wspierającymi pracę układu pokarmowego. Stanowiące ich podstawę zioła takie jak koper, kolendra, korzeń mniszka lekarskiego czy lukrecja ułatwiają procesy trawienne pomagając zachować prawidłową równowagę gazową w przewodzie pokarmowym oraz wspierają funkcjonowanie błony śluzowej żołądka. Pamiętajmy również o pilnowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – pomoże to ograniczyć stres, który często przejawia się w postaci bólów brzucha.

Magia błonnika

Choć błonnik pokarmowy sam w sobie nie dostarcza substancji odżywczych naszemu organizmowi, jest kluczowy w procesie metabolizmu. Chroni nas przed zaparciami wchłaniając wodę, rozluźniając masy kałowe i wspomagając regularne wypróżnianie się. Dlatego do codziennej diety warto włączać pokarmy, które obfitują w jego występowanie (np. płatki owsiane, jęczmień, owoce świeże i suszone, warzywa). Wsparciem dla pracy jelit będą także dostępne bez recepty suplementy diety zawierające naturalne źródła błonnika np. jabłkowy, akacjowy, czy inulinę. Pamiętajmy, by nie przekraczać limitu 30-40 gram błonnika pokarmowego dziennie, jego nadwyżka prowadzić może bowiem do problemów z wchłanianiem cennych minerałów takich jak wapń, żelazo czy cynk.

 

Sposoby na ból brzucha

Dyskomfort w obrębie jamy brzusznej może mieć wiele przyczyn. Obserwacja objawów pozwala na dobranie odpowiednich środków łagodzących, które w większości przypadków dostępne są bez recepty. W celu niwelowania uczucia pełności, wzdęć, odbijania czy innych dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów oraz powietrza w przewodzie pokarmowym, warto stosować wyroby medyczne bazujące na związku zwanym symetykonem. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w jelitach, przez co ułatwiają ich pękanie, a następnie wydalanie. Ich stosowanie pomaga usunąć napięcie i ucisk w jelitach.

W problemach trawiennych polecane jest także przyjmowanie węgla aktywowanego, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i jelit oraz wspomaga komfort trawienia. Warto również wiedzieć, że produkt ten korzystnie wpływa na metabolizm lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) oraz utrzymanie prawidłowej równowagi tłuszczów we krwi.

Beata Pałac

Powrót