Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGenetyka

Progeria, czyli przedwczesna starość. Tajemnicza i rzadka choroba

Stare ciało, młoda dusza

Data publikacji: 7 lipca 2016, 12:44
Nazwa „progeria” pochodzi z greki i oznacza przedwczesną starość. Ta rzadka choroba, która może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, polega na niezwykle szybkim i przedwczesnym starzeniu się organizmu. Ma ona podłoże genetyczne, nie jest jednak do końca zbadana – prawdopodobnie wiąże się z mutacją białek znajdujących się w jądrze komórkowym. Jakie są objawy progerii i czy można ją wyleczyć lub opóźnić jej rozwój?

Objawy progerii

Progeria może wystąpić zarówno u dzieci (syndrom Hutchinsona-Gilforda), jak i u dorosłych (zespół Wernera). Pierwsza odmiana objawia się po ukończeniu przez małego pacjenta roku lub dwóch lat. Dzieci początkowo rozwijają się prawidłowo, jednak z czasem pojawiają się u nich pierwsze symptomy choroby:

  • łysienie,
  • wiotczenie skóry,
  • pierwsze zmarszczki,
  • opóźnione ząbkowanie,
  • niski przyrost masy ciała,
  • nieproporcjonalnie duża głowa,
  • nierozwinięta żuchwa,
  • wyłupiaste oczy.

Chore maluchy mają wysokie i piskliwe głosy, nie osiągają dojrzałości płciowej, a ich skóra jest cienka i pokryta plamami. U dorosłych choroba zazwyczaj ujawnia się około dwudziestego roku życia. W ciągu roku chorzy starzeją się o 7-8 lat. Skutkiem jest przedwczesna śmierć, spowodowana miażdżycą i chorobami układu krążenia.

Leczenie progerii

Progeria jest rzadką chorobą – na całym świecie cierpi na nią około dwustu osób. Warto zaznaczyć, że rozwój umysłowy chorego przebiega normalnie. Niestety do dziś nie wynaleziono lekarstwa zwalczającego progerię lub opóźniającego jej rozwój. Stosuje się jedynie fizjoterapię w celu utrzymania jak najdłużej sprawności fizycznej organizmu i zahamowania przykurczów mięśni. Naukowcy wciąż starają się rozpracować tę chorobę, bowiem wiedza na jej temat być może pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy starzenia się ludzkiego organizmu. Więcej o progerii można dowiedzieć się z popularnego filmu dokumentalnego „Życie według Sama”, opowiadającego historię Sama Bernsa, dotkniętego tą tajemniczą chorobą. Dokument opowiada o trzech latach z życia chłopca, przybliżając widzom specyfikę progerii.

Nina Szymanowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót