Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Przetwory z… jarzębiny. Smaczne, zdrowie, a nawet lecznicze!

Jak można wykorzystać jarzębinę w kuchni?

Data publikacji: 24 listopada 2016, 05:22
Nie wszyscy wiedzą, że jarzębina to nie tylko piękna ozdobna roślina, ale też przysmak, dodatek do wielu dań, a nawet środek leczniczy. Jarzębina zawiera dwa razy więcej karotenu niż marchew, ma tyle witaminy C co cytrusy, a co najlepsze, można ją spożywać i to pod wieloma postaciami, z wyjątkiem surowej.

Sposoby na jarzębinę

Surowa jarzębina jest gorzka i zawiera substancje trujące (kwas parasorbinowy), których można się pozbyć, poddając ją choćby najmniejszej obróbce termicznej: zamrożeniu lub blanszowaniu (straci wtedy też gorycz). Pozostaje pytanie, jak i z czym ją jeść lub pić. Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie tego jesiennego owocu w kuchni:

  • Jarzębina do mięs – wraz z jabłkiem, czosnkiem, chilli i imbirem będzie świetnym dodatkiem do dań mięsnych, a gdy dodamy łyżkę octu, będzie się doskonale nadawała do dziczyzny.
  • Suszona jarzębina – idealna do herbaty, nalewek i deserów.
  • Lecznicza nalewka z jarzębiny – pomocna w leczeniu biegunki i nieżytu jelit.
  • Dżem z jarzębiny z dodatkiem jabłka - wyciągnięty zimą ze spiżarni uprzyjemni mroźne wieczory.

Owoce jarzębiny najlepiej zbierać późną jesienią, gdy są już bardzo czerwone i dojrzałe. Nie należy jednak zwlekać zbyt długo – warto zebrać je, zanim podziobią je ptaki lub owoce zgniją od wilgoci.

Małgorzata Otfinowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót