Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Ratunku, wypadają mi włosy! Dlaczego?

Co zrobić gdy wypadają włosy? Dowiedz się dlaczego wypadają włosy i jak z tym walczyć

Data publikacji: 19 lutego 2016, 12:42
Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, z którym prawie każdy spotyka się co najmniej raz w ciągu swojego życia. O tym, jak kłopotliwa potrafi być ta dolegliwość, nie trzeba nikogo przekonywać. Jakie przyczyny mogą prowadzić do wypadania włosów? Kiedy można uznać wypadanie włosów za nadmierne i czy warto szukać pomocy w gabinecie lekarza?
Nadmierne wypadanie włosów – jakie są tego przyczyny – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Nadmierne wypadanie włosów – powód do obaw

Codzienna utrata włosów jest zjawiskiem normalnym – ze 100 do 150 tysięcy włosów, jakie przeciętnie człowiek posiada na głowie, dziennie mamy prawo stracić od 35 do 150 sztuk. Przekroczenie tej normy określane jest jako nadmierne wypadanie włosów. Jeśli coś takiego u siebie zauważymy, powinniśmy zastanowić się nad możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy. 

Czynniki wpływające na porost włosa

Wymienić należy ogólnoustrojowe: działanie hormonów płciowych, tarczycy i innych gruczołów dokrewnych, zawartość w diecie określonych mikroelementów (miedzi, cynku, magnezu) oraz witamin (A, D, witamin z grupy B), niektóre choroby. Miejscowe czynniki to między innymi ukrwienie skóry oraz lokalne procesy zapalne.  Nie można zapomnieć o elementach, które niestety trudno nam zmodyfikować, takich jak płeć, wiek czy wrodzone osobnicze skłonności do bujnej fryzury bądź raczej słabych włosów. Nieco łatwiej będzie nam wpłynąć na czynniki psychiczne, w tym narażenie na stres.

Wypadają mi włosy – na co należy zwrócić uwagę?

Aby lepiej zrozumieć jedne z częstszych przyczyn wypadania włosów, przybliżmy sobie cykl rozwojowy włosa. Składa się on z trzech głównych faz.

  • W okresie anagenu dochodzi do intensywnego podziału komórek i wzrostu włosa o szerokiej, mocnej podstawie. Fizjologicznie okres ten trwa od 3 do 6 lat i obejmuje do 96% włosów na głowie.
  • Po nim następują katagen – faza przejściowa,
  • oraz telogen – faza spoczynku włosa.

W normalnych warunkach w tym ostatnim etapie przebywa jedynie od 2 do 18% owłosienia. Pewne czynniki mogą jednak sprawić, że do fazy spoczynkowej przejdzie więcej włosów, które następnie będą stopniowo uwalniane z mieszków włosowych. Taką przypadłość określamy mianem łysienia telogenowego. Mogą ją wywołać powszechnie występujące epizody obciążenia fizycznego bądź psychicznego organizmu: narażenie na stres, niedobory dietetyczne, przyjmowanie niektórych leków (tabletek antykoncepcyjnych, leków kardiologicznych), ale również procesy chorobowe: niedoczynność tarczycy, niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza lub kwasu foliowego, choroby przebiegające z wysoką gorączką. Łysienie telogenowe towarzyszy także pewnym specyficznym okresom – występuje w postaci sezonowej (zwłaszcza wiosną i jesienią), po menopauzie oraz w trakcie karmienia piersią u kobiet. W czasie ciąży większość włosów zatrzymuje się w początkowej fazie wzrostu, w związku z czym stosunkowo większa ich liczba po porodzie przechodzi w spoczynek. Dlatego też wiele kobiet po urodzeniu dziecka zauważa, że nadmiernie wypadają im włosy.

Kiedy podejrzewać u siebie taki rodzaj łysienia? Przede wszystkim wtedy, gdy utrata włosów jest równomierna, na skórze nie widać oznak choroby, a byliśmy w ostatnim czasie narażeni na wymienione wcześniej czynniki.  Lekarz może zlecić tak zwany trichogram – pobranie około 100 włosów z różnych okolic głowy i ich zbadanie mikroskopowe, co pozwala określić odsetek włosów w fazie spoczynku. Co zrobić, gdy wypadają włosy według takiego mechanizmu? Leczenie łysienia telogenowego zazwyczaj sprowadza się do wsparcia psychicznego pacjenta, wprowadzenia zbilansowanej diety i terapii towarzyszących chorób. Niekiedy oczekuje się samoistnego ustąpienia tej dolegliwości.

Wypadanie włosów - przyczyny medyczne

Co jeszcze może prowadzić do łysienia? Niekiedy mieszki włosowe są genetycznie nadwrażliwe na pochodne testosteronu. Nadmierne wypadanie włosów tego typu występuje już u kilkunastoletnich chłopców i bywa określane łysieniem typu męskiego. Nie znaczy to jednak, że dotyczy wyłącznie tej płci – u kobiet może być objawem chorób przebiegających ze zwiększonym stężeniem męskich hormonów w organizmie. Konieczna jest wtedy diagnostyka i leczenie u endokrynologa. Z kolei dermatolog pomoże w ograniczeniu nadmiernego wypadania włosów w takich chorobach skóry, jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, liszaj płaski czy grzybica.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Warto też pamiętać, że my sami możemy w dużej mierze przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Nerwowe pociąganie, ciasne upinanie, intensywne zabiegi fryzjerskie, zaniedbania higieniczne bądź wręcz przeciwnie – stosowanie kosmetyków bez potrzeby, ekspozycja na silne nasłonecznienie lub mróz mogą skutkować osłabieniem skóry głowy i włosów, a w konsekwencji ich wypadaniem. Również palenie papierosów nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszej fryzury. A zatem gdy wypadają włosy, przed wizytą u dermatologa zróbmy rachunek sumienia, przyjrzyjmy się uważnie naszym codziennym nawykom i pomyślmy, czy sami możemy zrobić coś, aby temu zapobiec.

Ewa Woźniak
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót