Rumień guzowaty – oznaka wielu chorób?
Przyczyny rumienia guzowatego
Jakie są przyczyny rumienia?
Wśród czynników mogących wywołać stan zapalny wymienia się zakażenia wirusowe, środki antykoncepcyjne, a także niektóre leki – szczególnie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy sulfonamidy. Bardzo często jednak rumień guzowaty towarzyszy innym chorobom – sarkoidozie, gruźlicy, toksoplazmozie, anginie czy nieswoistym zapaleniom jelit. Zdarza się także, że jest wynikiem choroby autoimmunologicznej, której przyczyn nie można ustalić.
Objawy towarzyszące stanowi zapalnemu
Do charakterystycznych objawów rumienia, oprócz czerwonych guzków, można zaliczyć ból głowy, stawów oraz ogólne złe samopoczucie. Guzki najczęściej pojawiają się na goleniach, jednak mogą wystąpić także na innych częściach ciała – udach czy ramionach. Z czasem nabierają innego zabarwienia – purpurowego, brązowawego, żółtawego i zielonego. Na ogół znikają maksymalnie po 6 tygodniach, nie pozostawiając blizn.
Rumień najczęściej diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych, w specyficznych przypadkach lekarz może zlecić biopsję. Dalsza część diagnozy obejmuje poszukiwanie przyczyn jego wystąpienia. W tym celu zalecana jest morfologia, posiew z gardła czy zdjęcie RTG.
Leczenie rumienia guzkowatego
Leczenie polega głównie na próbie wyeliminowania czynnika, który spowodował stan zapalny i może trwać długo, szczególnie gdy ciężko ustalić pierwotną przyczynę. Z tego względu każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. Zalecane są okłady z 2% roztworu ichtiolu, a także maść metanabolowa i mentolowa. Objawy można złagodzić także poprzez nakładanie bandaży uciskowych czy odpoczywanie z uniesionymi nogami.
Edyta Wara-Wąsowska
___________________________REKLAMA
___________________________________