Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZioła

Rzeżucha – warzywo o nieocenionych właściwościach

Właściwości rzeżuchy, czyli źródło witamin – rzeżucha ogrodowa i wodna – uprawa

Data publikacji: 9 lutego 2016, 15:35
Rzeżuchę kojarzymy przede wszystkim z Wielkanocą, podczas której chętnie wykorzystywana jest do dekoracji. Warto jednak wiedzieć, że rzeżucha to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim potężny ładunek wartości odżywczych. To niedoceniane warzywo nie wymaga wiele jeśli chodzi o uprawę, a w zamian oferuje spore ilości witaminy A, C i E. Jest również dobrym źródłem żelaza, kwasu foliowego oraz wapnia. Właściowości rzeżuchy korzystnie wpływają na organizm kobiety, roślina ta ma bowiem łagodne działanie estrogenne regulujące cykl menstruacyjny. Niektóre badania sugerują, że może ona pozytywnie wpływać na produkcję mleka u karmiących matek.
Właściwości rzeżuchy – rodzinazdrowia.pl

Rzeżucha wodna vel pieprzyca siewna

Roślina, którą potocznie nazywamy rzeżuchą, czasem też rzeżuchą wodną czy ogrodową, to tak naprawdę pieprzyca siewna. Ze względu na dużą zawartość korzystnego dla ludzkiego organizmu żelaza niehemowego, rzeżucha jest często stosowana w diecie osób z niedoborami żelaza lub anemią. Niedobory żelaza są najczęstszą przyczyną wypadania włosów, dlatego jeśli ten problem nas dotyczy, warto włączyć do diety nasiona rzeżuchy. Bogactwo witamin A i E, czyli antyoksydantów, pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają kod genetyczny komórek, wywołując nowotwory. Obecność kwasów arachidowego i linolowego sprawia, że rzeżucha – a zwłaszcza jej nasiona – poprawiają pamięć i koncentrację.

Rzeżucha – uprawa na domowym parapecie

Ze względu na tempo wzrostu oraz niewielkie wymagania, którym sprostać mogą nawet najmłodsi, rzeżuchy używa się do doświadczeń. W ciągu kilku dni można zaobserwować kiełkowanie i wzrost rośliny, w dodatku jest do tego potrzebny jedynie spodeczek i woda. Zalety te warto wykorzystać, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dostęp do świeżych i dojrzałych warzyw jest ograniczony. Mały ogródek można założyć na parapecie, by móc cieszyć się tym smacznym i zdrowym warzywem. Sposobów jego wykorzystania jest sporo – w sieci znajdziemy wiele przepisów na potrawy z rzeżuchą, najprościej jednak dodać ją do sałatki lub posypać nią kanapkę, by już móc skorzystać z jej właściwości.

Rzeżucha ogrodowa – zalety

Rzeżucha jest ponadto źródłem karotenoidów, które korzystnie wpływają nie tylko na wygląd skóry i paznokci, ale przede wszystkim na zmysł wzroku. Udowodniono, że substancje te zmniejszają ryzyko wystąpienia tzw. kurzej ślepoty oraz innych – związanych z wiekiem – dolegliwości oczu. Warto, by włączyły je do przepisów osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, bowiem nasiona rzeżuchy mają właściwości oczyszczające i osłaniające błony śluzowe. Korzystnie działa też śluz uzyskiwany po namoczeniu ich w wodzie. Zielona część rzeżuchy dodatkowo dezynfekuje jamę ustną oraz przewód pokarmowy. Rzeżucha ogrodowa powinna być stałym składnikiem diety osób chorujących na osteoporozę, zawiera bowiem znaczne ilości wapnia.

Agnieszka Wasiluk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również