Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Serce Europy bije na Bałkanach. Przewodnik po najpiękniejszych monastyrach na Półwyspie Bałkańskim

Skały, które trzeba zobaczyć

Data publikacji: 30 sierpnia 2016, 03:12
Zwykle, myśląc o Bałkanach, w wyobraźni widzimy ostatnio bardzo modne piaszczyste plaże Bułgarii i Chorwacji, ewentualnie greckie zabytki Aten, ale rzadko kto z nas wie, że przez stulecia do czasu wybuchu wojny, to na Bałkanach biło serce Europy. To tu tworzyli najwięksi poeci, powstawały dzieła malarstwa i architektury, a gdy Turcy szturmowali Europę, w chrześcijańskich klasztorach – monastyrach – ukryte były zabytki piśmiennictwa i pamięci o tożsamości narodowej Bułgarów, Serbów i Greków. Dziś te miejsca nadal są ostoją duchowości, a przy tym zabytkami zapierającymi dech niezwykłą architekturą i atmosferą.

Góra Athos

To miejsce nazywane jest Świętą Górą i Ogrodem Bogurodzicy, a znajduje się w Grecji, na najbardziej wysuniętym na wschód cyplu Półwyspu Chalcydyckiego. Ma status Republiki Teokratycznej, czyli boskiego państwa, a znajdujących się tam klasztorach mieszka 8 tys. mnichów różnych narodowości. Było to jedyne miejsce na całych Bałkanach, którego nie zdobyło Państwo Osmańskie, zajmujące niemal całe Bałkany przez 500 lat. To tu zachowały się najstarsze zabytki piśmiennictwa chrześcijańskiego w Europie i to stąd wystrzeliła pierwsza iskra odrodzenia narodowego państw bałkańskich. Na Athos nie mają wstępu kobiety, a nawet samice zwierząt. Aby zwiedzić tutejsze zabytki, należy być pełnoletnim mężczyzną i wypełnić stosowne dokumenty w Biurze Pielgrzymów. Inni turyści mogą podziwiać to miejsce podczas morskich rejsów – od strony wody.

Meteory

To również jeden z zespołów monastyrów w Grecji; ten masyw skał znajduje się w środkowej jej części, na Równinie Tesalskiej, niedaleko Kalambaki. To miejsce zawieszone między niebem a ziemią. Klasztory znajdują się na wysokich skałach. Kiedyś mnisi musieli wciągać linami gości, którzy chcieli się do nich dostać. Dziś trzeba się przygotować na wspinaczkę po stromych schodach. Klasztory powstawały już od X w., znajdziemy więc tu bezcenne zabytki – ikony, rzeźby, obrazy.

Monastyr Rylski

Położony jest w górach Riła w Bułgarii, niedaleko Sofii. To narodowa świętość tego kraju, a przy tym jest zjawiskowo piękny. Wyrasta z górskiej doliny, a słońce, oświetlające jego dachy i pokryte freskami ściany, daje efekt, jak gdyby pokryty był złotym pyłem. Monastyr został założony przez patrona Bułgarii, św. Iwana Rylskiego, już w X w. Z pierwszej cerkwi zachowały się drzwi ołtarza i średniowieczny rzeźbiony tron Chrelia. Niemal cały monastyr udostępniony jest dla zwiedzających.

Ostrog

To zjawiskowy monastyr położony w dolinie rzeki Zeta w Czarnogórze. Powstawał w XVII w., gdy grupa mnichów schroniła się pośród skał przed prześladowaniami Turków. Był wśród nich św. Wasilij Jovanović Ostrogski – uzdrowiciel i cudotwórca. Główna część Monastyru Górnego to wykuta w skale cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni. Wygląda niezwykle, bowiem jest zupełnie biała, a otaczające miejsce brunatne skały zdają się ją tulić i chować pod siebie. Monastyr, oprócz cel mnichów w Monastyrze Dolnym, jest dostępny dla turystów.

Studenica

To najstarszy i najbardziej znany monastyr w Serbii. Jego historia sięga XII w. Niegdyś było tu 9 klasztorów, dziś 3: cerkiew św. Mikołaja z XIII w., cerkiew Królewska z XIV w. oraz pochodząca z XII w. cerkiew Matki Boskiej. W tej ostatniej znajdują się groby fundatora zespołu klasztorów – Stefana Nemania, jego żony i syna – Stefana I Ukoronowanego. Prawdziwą atrakcją są oryginalne średniowieczne freski – najważniejsze z nich to Ukrzyżowanie oraz oryginalne i bardzo dosłowne przedstawienie narodzin Jezusa Chrystusa. Studenica jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Monastyr Krka

Chorwacja to nie tylko złote plaże, jest przecież częścią Bałkanów i jego dziedzictwa. Najbardziej niezwykłym klasztorem tego kraju jest Krka, znajdujący się w Parku Narodowym Krka i w górnym biegu rzeki o tej samej nazwie. Położony jest malowniczo, bo na maleńkiej wyspie, a dostać można się do niego tylko statkiem. Legenda mówi, że w jego podziemiach nauczał św. Paweł. Atrakcją tego miejsca, oprócz malowniczych fresków, jest też biblioteka, która zawiera cenne oryginalne rękopisy.

Atrakcyjność wszystkich tych miejsc nie polega tylko na pięknie architektury czy niepowtarzalności średniowiecznych zabytków. Najważniejsza jest siła, która tkwi w klasztorach. Są przepełnione wręcz dźwięczącą duchowością, budzą zachwyt i szacunek.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót