Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Skąd się biorą wrzody?

Wrzody żołądka a stres. Dowiedz się, czy wrzody mogą być efektem stresującego trybu życia

Data publikacji: 4 marca 2016, 15:29
Coraz więcej osób uskarża się na wrzody żołądka, przypisując jednocześnie ich powstanie stresującemu trybowi życia. Okazuje się jednak, że chorobą tą mogą zostać dotknięte także osoby, które prowadzą spokojny tryb życia. Objawy, jakie mogą towarzyszyć przy chorobie wrzodowej żołądka, to przede wszystkim zgaga, brak apetytu i wzdęcia. Co jeszcze warto wiedzieć o wrzodach?
Wrzody żołądka przyczyny - rodzinazdrowia.pl

Co to są wrzody żołądka?

Wrzody to dość popularny termin, którym określane są ubytki w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub dolnej części przełyku. Niewielkie kratery, bo tak właśnie można określić formę tych ubytków, są w większym stopniu narażone na działanie szkodliwego kwasu żołądkowego. To z kolei jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Wrzody mogą być różnej wielkości – najmniejsze będą miały objętość niewielkich ziarenek, natomiast największe mogą zajmować nawet kilka centymetrów.

Wrzody żołądka - przyczyny

Wrzody żołądka - leczenie - rodzinazdrowia.plPrzyczyn powstawania wrzodów jest wbrew pozorom naprawdę sporo. Pierwszą i najważniejszą przyczyną jest bakteria zwana Helicobacter pylori. Stosunkowo łatwo się nią zarazić, bo bakteria ta przedostaje się do organizmu za pomocą układu pokarmowego, możliwe jest więc zarażenie poprzez np. pocałunek. Co ważne, nie wszyscy nosiciele bakterii muszą cierpieć na wrzody żołądka.

Kolejną przyczyną jest nadmiar kwasu solnego. Kwas solny produkowany jest przez komórki błony śluzowej żołądka, dlatego jego nadmiar zaczyna niszczyć tę błonę. Kwas solny jest jednym ze składników soków żołądkowych, które umożliwiają niszczenie bakterii, które trafiają do przewodu pokarmowego, a także pomagają w trawieniu białek i tłuszczów. Nadmiar kwasu w soku żołądkowym działa jednak niekorzystnie.

Innym problemem jest przedostawanie się żółci do żołądka. W normalnych warunkach żółć występuje tylko w dwunastnicy, jednak może dojść do niewydolności odźwiernika żołądka i refluksu dwunastniczo-żołądkowego, który polega na zarzucaniu treści jelitowej (w tym żółci) do żołądka.

Wystąpienie problemów z wrzodami żołądka jest również bardziej prawdopodobne w przypadku osób o grupie krwi 0 oraz mających rodziców cierpiących na to schorzenie. Udowodniono, że grupa krwi 0 jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wrzodowej dwunastnicy. Ma to prawdopodobnie związek z występowaniem u tych osób antygenu HLA-B5 – jest to jednak tylko jedna z teorii.

Wrzody żołądka a stres

Choroba wrzodowa była nazywana kiedyś chorobą dyrektorską, jako że uważano, że chorują na nią głównie osoby na wysokich stanowiskach. Miało to być związane z ważnymi obowiązkami, nad którymi odpowiedzialność powodowała duży stres. W rzeczywistości stres faktycznie przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka, jednak nie jest zazwyczaj jedyną przyczyną zaistnienia choroby. Dużą rolę odgrywa również palenie papierosów i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.

Wrzody na żołądku - objawy

Jak rozpoznać wrzody żołądka? Najczęstszym objawem jest ból pośrodku lub nieco poniżej mostka, zazwyczaj umiejscowiony nad pępkiem. Ból jest opisywany jako piekący, palący i ma tendencję do nasilania się po jedzeniu, jeśli wrzody znajdują się w żołądku. Bardzo często wrzodom towarzyszy częste poczucie głodu przy jednocześnie występujących mdłościach, a nawet zgadze. W przypadku wrzodów dwunastnicy posiłek łagodzi ból, czasem pomaga nawet wypicie szklanki mleka. U osób z owrzodzoną dwunastnicą charakterystyczne są napady głodowe, które objawiają się ssącym bólem, pojawiają się one najczęściej w nocy.

Diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka

Lekarz może potwierdzić występowanie wrzodów żołądka za pomocą gastroskopii. Badanie polega na wprowadzeniu przez przełyk specjalnego aparatu z zamontowaną minikamerą. Na podstawie obrazu lekarz ocenia istnienie ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, stwierdzając wrzody lub ich brak.

Jak można leczyć wrzody?

Należy przede wszystkim unikać czynników, które przyczyniają się do powstawania wrzodów, czyli nadmiernego stresu, papierosów i alkoholu.

Nadmiar bakterii Helicobacter pylori można wyeliminować przy pomocy leków przepisanych przez lekarza. W nadzwyczajnych przypadkach zaleca się operację.

Niezwykle ważną rolę odgrywa również dieta. Osoby cierpiące na wrzody żołądka, niezależnie czy ma to miejsce obecnie czy też ubytki pojawiały się już w przeszłości, powinny wyeliminować ze swojej diety soki owocowe, a także ostre i tłuste potrawy.

Edyta Wara-Wąsowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót