Skórka od banana i nie tylko, czyli domowe sposoby na bielsze zęby. Czy są skuteczne?
Skuteczne wybielanie zębów w domu
Konsultacje ze stomatologiem i przeciwwskazania
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybielanie zębów u dentysty, kosmetyczki czy samodzielnie w domu, warto o swoich planach porozmawiać ze stomatologiem. Specjalista wykona profesjonalne oględziny jamy ustnej i na podstawie stanu tkanek oraz zębów doradzi najlepszą metodę. Podpowie też, czym najlepiej wybielić zęby, aby zabieg okazał się skuteczny, ale również – co bardzo istotne – bezpieczny dla zdrowia jamy ustnej. Bezpieczeństwo jest tu ważne, a zapewniają je tylko atestowane preparaty do wybielania zębów. Istniejące w jamie ustnej stany zapalne mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu; te może natomiast rozpoznać tylko stomatolog.
Wybielanie zębów w domu
Jest kilka sposobów na domowe wybielanie zębów.
- Soda oczyszczona - to najbardziej znany sposób na rozjaśnienie szkliwa domowym sposobem. Nakłada się ją na zwilżony palec lub wilgotną szczoteczkę do zębów i myje szkliwo. To skuteczna metoda na pozbycie się przebarwień, ale tylko powierzchniowych, ponieważ soda poprawia kolor zębów poprzez działanie mechaniczne, a nie chemiczne: jej drobinki ścierają zanieczyszczenia z powierzchni, nie wnikając w głąb zębów. Powinno się ją stosować z umiarem, ponieważ jeśli jest nadużywana, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mineralnej warstwy zębów: ściera mikroskopijne kryształki szkliwa. W rezultacie zęby szybciej mogą ulegać przebarwieniom.
- Węgiel aktywny – jego skuteczność wynika z mechanicznego usuwania osadu nagromadzonego na zębach, ale również i ze znakomitych właściwości pochłaniających. Jak wybielić zęby węglem? Wystarczy zmieszać sproszkowany węgiel aktywny (kupujemy go w aptece za kilka złotych) z odrobiną wody. Taką pastą szczotkujemy zęby przez 5 minut, potem dokładnie płuczemy jamę ustną wodą i gotowe. Węgiel jest nietoksyczny i nie ingeruje w szkliwo, ale z uwagi na jego właściwości ścierne nie powinien być nadużywany.
- Cytryna – rozjaśnia w sposób chemiczny, ponieważ za właściwości wybielające odpowiadają zawarte w owocu naturalne kwasy, które rozpuszczają osad i zanieczyszczenia osadzone na szkliwie. Cytryna jest dość skuteczna, ale nadużywanie jej jest niebezpieczne dla zębów, ponieważ kwas cytrynowy rozmiękcza szkliwo, co powoduje ucieczkę wapnia z kryształów hydroksyapatytu budującego mineralną warstwę zębów i w konsekwencji – demineralizację i osłabienie uzębienia.
- Skórka z banana – najzdrowszy domowy i naturalny specyfik na rozjaśnienie koloru szkliwa: nie tylko wybiela, ale również poprawia stan tkanek jamy ustnej dzięki dużej zawartości mikroelementów. Z kolei zawarte w skórce wapń i fosfor – dwa główne pierwiastki budujące pryzmaty szkliwne – zostają wbudowane w mineralną warstwę zębów, przez co nabiera ona lepszej, zdrowszej barwy. Wybielanie zębów bananem jest proste: po wyszczotkowaniu i wypłukaniu jamy ustnej, należy przecierać szkliwo wewnętrzną stroną bananowej skórki. To jednak metoda dla cierpliwych, a nie dla tych, którzy chcą mieć białe zęby w 10 minut: aby przyniosła efekty, trzeba kilku tygodni regularnego nacierania szkliwa. Po ok. 2 miesiącach systematycznego stosowania można uzyskać kolor zębów bielszy nawet o 2 tony.
- Truskawki – zawierają dużo witaminy C o właściwościach antyutleniających oraz kwasy owocowe, które skutecznie rozjaśniają kolor szkliwa. Wystarczy je podjadać, aby zęby były bielsze. Można też papkę z rozgniecionej truskawki nanieść na szczoteczkę i tym pysznym owocowym musem myć zęby. Ważne, aby po zabiegu przepłukać jamę ustną niezgazowaną wodą.
Uwaga! Woda utleniona, choć skutecznie rozjaśnia włosy i bywa polecana do wybielania zębów, nie pomoże w uzyskaniu białego uśmiechu. Woda utleniona stosowana w stężeniu 3% nie wybieli zębów, a jedynie może uszkodzić śluzówkę jamy ustnej lub – w przypadku długotrwałego stosowania – doprowadzić do przerostu brodawek nitkowatych na języku.
Białe zęby w tydzień
Domowe sposoby na białe zęby rozjaśnią szkliwo nieznacznie. Jeśli chcemy uzyskać białe zęby w tydzień, a na dodatek zależy nam na zdecydowanym rozjaśnieniu koloru szkliwa, po konsultacji z dentystą można w domu wykonać nakładkowe wybielanie zębów. Cena takiego zabiegu jest wprawdzie wyższa niż przy stosowaniu tanich metod domowych, ale skuteczność rozjaśniania koloru szkliwa też wzrasta. Procedura polega na tym, że przez kilka, kilkanaście nocy z rzędu na zęby nakłada się specjalne szyny wypełnione żelem wybielającym. To metoda bezpieczna – trzeba tylko ściśle stosować się do zaleceń dotyczących stosowania preparatu wybielającego.
Co zrobić, żeby mieć białe zęby w 1 dzień? Można skorzystać z ofert salonów kosmetycznych – stosuje się tu metody znane z gabinetów stomatologicznych, w tym wybielanie lampą.
Katarzyna Kokocińska
___________________________REKLAMA
___________________________________