Skuteczna walka z białaczką
Jak prowadzić skuteczną walkę z białaczką? Jak wygląda życie z białaczką?
Spis treści:
Białaczka – objawy choroby
Objawy choroby w dużej mierze zależą od rodzaju białaczki. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj podział białaczek na ostre i przewlekłe. W zachorowaniach ostrych dominują objawy o szybkiej dynamice zmian, które zmieniają się w czasie kilku tygodni. Do objawów ogólnych można zaliczyć te mało specyficzne, które występują w chorobach grypopodobnych, takie jak bóle mięśniowo-stawowe, gorączka czy też osłabienie. Obraz choroby związany jest także z upośledzeniem odporności, które jest czynnikiem sprawczym zwiększonej podatności na zakażenia. Dominujące objawy białaczki są związane z zaburzeniami morfologicznymi – niedokrwistością, małopłytkowością czy też leukocytozą (może również występować lekopenia). Z kolei mówiąc o przewlekłej białaczce szpikowej należy wspomnieć, że około 40% chorych dowiaduje się o swojej chorobie przypadkowo, podczas rutynowych badań. Tlący się proces chorobowy daje późne objawy i przez długi okres czasu może pozostawać utajony. Przewlekłe zmęczenie, bóle kostno-mięśniowe, bóle głowy, utrata masy ciała, spadek tolerancji wysiłku fizycznego, uczucie pełności w jamie brzusznej czy też priapizm u mężczyzn to główne objawy jakie mogą pojawić się u chorujących na przewlekłą białaczkę szpikową.
Jak leczyć białaczkę?
Wielu chorych po postawieniu diagnozy zadaje sobie pytanie: czy można wyleczyć białaczkę? Bardzo dobrą odpowiedzią są dane statystyczne – przeżycia jednoroczne u obu płci w ostatnich latach wyniosły około 62%. Przeżycia pięcioletnie sięgają około 40% zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. O pełnym wyleczeniu mówi się wtedy, gdy w ciągu 5 lat nie wystąpił nawrót choroby. W przypadku leczenia białaczek ostrych terapia składa się z następujących faz:
- faza indukująca remisję,
- faza konsolidująca remisję,
- leczenie pokonsolidacyjne.
Leczenie białaczek przewlekłych opiera się na stosowaniu leków z grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych, służących do terapii celowanej, takich jak imatynib, dazatynib czy też bosutynib. Każdy pacjent ma dobierany lek dopiero po dokładnej diagnozie i wybraniu najodpowiedniejszego dla niego leku w ramach terapii celowanej – należy mieć na uwadze między innymi interakcje z innymi lekami. Rozwiązaniem jest również przeszczep allo-HSCT, który jest zarezerwowany głównie dla osób będących w fazie przewlekłej choroby lub po niepowodzeniu leczeniem inhibitorami kinaz tyrozynowych. Allo-HSCT jest to przeszczep komórek szpiku, który pochodzi od osoby zdrowej. Jak leczyć i wyleczyć skutecznie białaczkę? 15 lat temu białaczka doprowadzała do śmierci w kilka lat po jej wykryciu. Dziś dzięki terapii celowanej lekarzom udaje się zatrzymać proces rozrostu patologicznych komórek.
Życie z białaczką - chorzy na białaczkę
Dzięki postępom medycyny, życie z białaczką jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest szybkie wykrycie choroby, dlatego istotne jest regularne badanie morfologii krwi. W przypadku agresywnego przebiegu zgon w wyniku białaczki może wystąpić nawet w przeciągu kilku tygodni od rozpoczęcia się choroby. Zdarza się, że zgon następuje nawet przed postawieniem rozpoznania. Chemioterapia stosowana w celu eliminacji choroby nowotworowej przez pewien czas ograniczy normalne, codzienne funkcjonowanie. Ważna jest również dieta w białaczce – powinna ona zawierać jak najwięcej antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Odpowiednio zbilansowana dieta na pewno nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc w walce z chorobą. Nie bez znaczenia pozostaje również dobroczynny wpływ witamin na wspomaganie układu immunologicznego – z uwagi na zwiększoną podatność na zachorowania i zakażenia u chorych na białaczkę, warto spożywać produkty bogate w witaminę A, C oraz E. Jak widać, walka z białaczką to nie jedynie farmakoterapia.
___________________________REKLAMA
___________________________________