Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy wewnętrzne

Stan przedcukrzycowy – ostatni dzwonek!

Dieta przy cukrzycy – poznaj tajniki diety dla cukrzyków oraz czym charakteryzuje się cukrzyca w ciąży

Data publikacji: 26 kwietnia 2016, 11:05
Cukrzyca jest chorobą, która dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Jednak bez względu na wiek chorego, dieta dla cukrzyka jest bardzo ważna, bowiem sposób odżywiania, ilość pokarmu, a także jego skład mają olbrzymie znaczenie w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Dieta jest dostosowywana przez lekarza lub dietetyka do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie możemy mówić o jednej uniwersalnej diecie dla cukrzyka – wspólnym punktem wszystkich diet jest regularność posiłków, której należy bezwzględnie przestrzegać.
Dieta przy cukrzycy – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Dieta przy cukrzycy

Świadomość potrzeby zdrowego odżywiania rośnie w szybkim tempie. Szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy zaobserwować stale rozwijający się trend spożywania zdrowej żywności i korzystania z porad dietetyków. Wiedza konsumentów na temat składu poszczególnych produktów jest coraz większa. Zwracamy coraz baczniejszą uwagę na zawartość węglowodanów, tłuszczów i białek w żywności spożywanej przez nas każdego dnia. Czy istnieje związek między cukrzycą a dietą? Teraz już wiemy, że ta zależność faktycznie istnieje. Otyłość (szczególnie typu brzusznego) ma bardzo duże znaczenie w rozwoju między innymi cukrzycy, ale jest także czynnikiem ryzyka w przypadku innych poważnych chorób.

Dieta dla cukrzyków

W diecie dla cukrzyków duże znaczenie ma samodyscyplina związana z ilością, składem, a także systematycznością spożywanych pokarmów. W zależności od stopnia kontroli cukrzycy i zaleceń lekarza, może się okazać konieczne mierzenie poziomu cukru przed każdym posiłkiem lub też w krótkim czasie po jego spożyciu. Pomiary te są konieczne do ustalenia sposobu i efektywności leczenia, a także dostosowania ewentualnych dawek leków, które są ściśle związane z poziomem cukru we krwi. Dieta dla cukrzyków jest układana pod konkretną osobę, tak aby zapewnić właściwe proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek oraz utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Istnieje jednak kilka zasad, które obejmują wszystkich cukrzyków:

  • Jak wygląda dieta przy cukrzycy – rodzinazdrowia.plPosiłki powinny być urozmaicone (komponowane z różnych produktów, bogatych w skrobię i węglowodany, np. kaszę, ryż, pieczywo pełnoziarniste, a także warzywa i owoce) i spożywane o stałych porach.
  • Ważne jest  unikanie niektórych potraw (przede wszystkim tych zawierających tłuszcz zwierzęcy, sól, cukier, np. śmietany, wyrobów cukierniczych, wieprzowiny i innych tłustych mięs, zwłaszcza smażonych).
  • Należy zrezygnować z picia alkoholu.
  • Dania najlepiej przyrządzać na parze lub gotować, a smażenie wykluczyć.

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży jest szczególnym tematem, który obejmuje dwa organizmy – zarówno matkę, jak i rozwijający się płód. Odpowiedzialność, jaką dźwiga ciężarna kobieta, jest bardzo duża – brak lub niewłaściwa kontrola glikemii (poziomu cukru we krwi matki) może prowadzić do nieodwracalnych zmian płodu. Mowa tutaj o wadach wrodzonych, np. dotyczących układów:

  • kostnego,
  • sercowo-naczyniowego,
  • pokarmowego,
  • ośrodkowego układu nerwowego.

U każdej kobiety będącej w ciąży, podczas pierwszej wizyty u lekarza mierzony jest poziom cukru we krwi. Ciężarna kobieta nie może kierować się zasadą „moja cukrzyca, moja sprawa”, ponieważ poziom cukru we krwi matki ma wielki wpływ na rozwój płodu.

Cukrzyca a dieta, czyli dbanie o zdrowie zacznij w kuchni!

Leczenie cukrzycy – rodzinazdrowia.plBez wątpienia sposób odżywiania ma ogromny wpływ na rozwój chorób dotyczących w zasadzie każdej części naszego ciała. Występowanie cukrzycy, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, może mieć związek z otyłością, a ta bezpośrednio koreluje ze sposobem odżywiania. Zatem, jak widać, istnieje ścisły związek między cukrzycą a dietą. Najczęściej występuje cukrzyca typu drugiego (około 80% przypadków zachorowań), która może być powiązana z czynnikami środowiskowymi, jak również może mieć podłoże genetyczne. Dieta dla cukrzyka jest tworzona indywidualnie – nie ma uniwersalnej diety, która będzie pasowała do każdej osoby. Osoby zdrowe powinny badać poziom cukru przynajmniej raz na 3 lata, po przekroczeniu 40. roku życia. Do częstszego monitorowania swojego zdrowia zobligowane są natomiast osoby obarczone czynnikami ryzyka zachorowań na cukrzycę (nadwaga, otyłość, występowanie cukrzycy w rodzinie). Mierzenie poziomu cukru we krwi jest konieczne dla rozpoznania cukrzycy, a w późniejszym etapie również kontrolowania i wyrównywania poziomu glikemii (cukru). Chory za pomocą glukometru może samodzielnie wykonywać badanie poziomu cukru we krwi. Szczególnym tematem jest cukrzyca w ciąży. Jednak dzięki badaniom przesiewowym, już na samym początku można wykryć nieprawidłowości i zapewnić odpowiednie leczenie chroniące przed powikłaniami zarówno przyszłą matkę, jak i rozwijający się płód.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót