Stopy gładkie jak nigdy dotąd
Maski złuszczające – sposób na regularną pielęgnację stóp
Spis treści:
To co robimy na co dzień, ma wpływ na kondycję naszych stóp. Wielogodzinna pozycja stojąca najbardziej obciąża nasze stopy. Ciągłe stanie w bezruchu sprzyja nadmiernemu zrogowaceniu naskórka zwłaszcza na obrzeżach pięt i bocznej, zewnętrznej powierzchni stóp. Są to miejsca, które poprzez ciągły nacisk ciężaru naszego ciała, zaczynają pokrywać się grubą warstwą wielowarstwowego naskórka rogowaciejącego. Kiedy warstwa ta narasta, staje się nadmiernie zgrubiała i zaczyna pękać, przyczyniając się do odczuwania bólu. By zapobiec pękaniu zrogowaciałego naskórka stóp należy regularnie i właściwie je pielęgnować. Po pierwsze – zmiękczyć skórę dolnej powierzchni stóp. Idealna jest ciepła woda z mydłem, w której należy wymoczyć stopy, by przygotować nadmiernie zgrubiały i suchy naskórek do kolejnego etapu pielęgnacyjnego. Następnie, zabieg mechanicznego złuszczania zrogowaciałego naskórka, który należy przeprowadzać z dużą ostrożnością, przy użyciu specjalnych narzędzi kosmetycznych (omega, pumeks). Jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnujących stopy, wykonywanych w gabinetach kosmetycznych, przez doświadczone kosmetyczki posiadające odpowiednie umiejętności.
Wizyta w salonie kosmetycznym nie jest jedynym sposobem na właściwą pielęgnację stóp. W aptekach i drogeriach dostępne są produkty przeznaczone do stosowania w zaciszu własnego domu. Jednym z nich są złuszczające maski do stóp Nayoma. Produkt ten występuje w formie jednorazowych skarpetek nasączonych specjalnymi kwasami, mającymi właściwości przede wszystkim zmiękczające nadmiernie zrogowaciały naskórek oraz olejkami pielęgnującymi i nawilżającymi powierzchnię skóry po złuszczeniu zbędnego naskórka.
Domowa, złuszczająca maska do stóp – właściwy skład gwarancją odpowiedniej pielęgnacji
Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej pożądanych substancji w kosmetologii. Posiada mnóstwo dobroczynnych właściwości biologicznych. Odpowiada za stabilizację jędrności skóry poprzez wpływ na produkcję kolagenu i elastyny, zapewniając jej prawidłową sprężystość i napięcie. Kwas hialuronowy ma właściwości wypełniające przestrzeń komórkową oraz funkcje odbudowujące ubytki naskórka. Pod kontem biochemicznym, kwas hialuronowy wiąże spore ilości cząsteczek wody, dzięki czemu posiada duży potencjał do nawilżania skóry. Jego obecność w złuszczającej masce do stóp zapewnia ich prawidłowe nawilżenie po etapie złuszczenia nadmiaru suchego i zrogowaciałego naskórka.
Kwas salicylowy zaliczany do grupy kwasów hydroksylowych, co oznacza że łatwo rozpuszcza się w wodzie. W stężeniu 5-20% posiada zdolność do złuszczania warstwy rogowej naskórka, ma on właściwości pilingujące, co oznacza że wpływa na ścieranie skeratynizowanej warstwy rogowej naskórka.
Kwas glikolowy to również jeden z kwasów hydroksylowych, moc tego kwasu zależy od jego stężenia. Posiada podobne właściwości złuszczające nadmiernie zrogowaciały naskórek, co kwas salicylowy, zmniejszając tym samym przerośniętą warstwę skeratynizowanego naskórka. Poza tym kwas glikolowy pobudza fibroblasty – komórki tkanki łącznej, znajdujące się m.in. w skórze, mające zdolność do jej regeneracji. Utrzymują one elastyczność skóry poprzez wytwarzanie kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, co istotnie wpływa na zachowanie prawidłowej kondycji poszczególnych jej warstw. Ponadto kwas glikolowy wspomaga przepuszczalność innych substancji aktywnie czynnych do głębszych warstw naskórka. Stężenie 15% kwasu glikolowego wydaje się być najbardziej korzystne przy złuszczaniu powierzchownych warstw rogowych naskórka. Dodatkowo nawilża i regeneruje skórę poprzez działanie na jej głębsze warstwy przy pomocy wspominanych fibroblastów. Większe stężenia kwasu glikolowego posiadają silniejsze właściwości złuszczające, peelingujące i silniej ścierają zewnętrzne warstwy naskórka.
Kwas mlekowy występujący w kosmetykach w stężeniach od 1 do 10% posiada właściwości nawilżające. Przyczynia się do prawidłowego nawodnienia skóry, utrzymując właściwą wilgoć w naskórku i zapobiegając tym samym jego wysychaniu i nadmiernemu rogowaceniu. Kwas mlekowy w stężeniach 30-50% zaczyna przybierać właściwości peelingujące i silniej złuszczające zrogowaciały naskórek. Dodatkowo posiada również działanie antybakteryjne poprzez regulację prawidłowego pH na powierzchni skóry.
Powyższe składniki w większości mają za zadanie zmiękczyć nadmiernie zrogowaciały naskórek stóp, złuszczyć go i dodatkowo nawilżyć głębsze warstwy skóry, które zaczną produkować nowy, o prawidłowej grubości naskórek.
Ogórek siewny posiada właściwości higroskopijne- zatrzymuje wodę tak by zapewnić właściwe nawilżenie powierzchni rogowej stóp. Składniki z ogórka mogą także tworzyć istotną barierę chroniącą naskórek przed wyparowywaniem wody.
Aloes zwyczajny działa łagodząco i rewitalizująco na powierzchnię skóry, gdyż jest źródłem witaminy A, C i E oraz kwasów tłuszczowych. Wzmaga procesy regeneracyjne, uelastycznia, natłuszcza i wygładza skórę, działa także ściągająco, warunkując jej prawidłowe napięcie.
Wyciąg z miodu działa odżywczo, koi podrażnioną skórę, przynosząc jej ukojenie. Działa również nawilżająco i antyseptycznie oraz przyspiesza gojenie popękanej i przesuszonej powierzchni skóry stóp.
Olejek z lawendy wąskolistnej daje przyjemny i orzeźwiający zapach, uspokaja i odpręża sprawiając, że wykonywany zabieg pielęgnacyjny stóp staje się przyjemnością.
Wykonywanie regularnych, cyklicznych zabiegów polegających na złuszczaniu, a następnie nawilżaniu głębszych warstw młodszego naskórka przyczynia się do poprawy wyglądu powierzchni stóp oraz zapobiega nadmiernemu narastaniu uciążliwych, zrogowaciałych i suchych warstw naskórka. Dzięki temu nasze stopy stają się piękne, zadbane i zdrowe każdego dnia.
Adrianna Majewska
___________________________REKLAMA
___________________________________