Swędzący problem, czyli wszawica w szkołach
Jak powstaje wszawica u dzieci i jak się jej pozbyć?
Czym jest wszawica?
Wszawica to choroba wywołana przez żywiące się krwią stawonogi – wszy. Dotyka zazwyczaj dzieci w wieku 3 – 10 lat, a jako że jest silnie zaraźliwa, także ich rodziny. Na wszawicę narażone są bardziej osoby płci żeńskiej. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wszawicą lub z jej ubraniem. Dbanie o higienę skóry głowy nie jest w tym wypadku wystarczającym środkiem zapobiegawczym – stereotypem jest kojarzenie wszawicy u dzieci ze złymi warunkami sanitarnymi. Nawet w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, rocznie odnotowuje się około 14 milionów przypadków wszawicy, głównie u dzieci w wieku szkolnym (około 3% uczniów zmaga się z ta chorobą).
Jakie są objawy wszawicy?
Wszy głowowe żywią się krwią z owłosionych części ciała, jak sama nazwa wskazuje, głównie głowy. Robią to swoimi wyspecjalizowanymi szczękami, które zakończone są narządem podobnym do igły. Wszy nie są w stanie dostać się pod skórę żywiciela. Pasożyty pożywiają się nawet kilka razy dziennie, wstrzykując wówczas ofierze swoją ślinę, która powoduje podrażnienie. Dlatego więc, wszawica objawia się bardzo silnym świądem skóry, któremu nie da się ulżyć samym drapaniem. Na skórze dotkniętej wszawicą można również zauważyć charakterystyczne białe grudki przylepione do włosów (czyli jajeczka wesz, zwane gnidami). Wszy, co prawda, są małe (do 5 mm), jednakże można je zaobserwować, kiedy się poruszają.
Jak walczyć z wszawicą?
Podstawowym środkiem profilaktycznym przy wszawicy jest niedopuszczanie, aby dzieci użyczały sobie wzajemnie szczotek, czapek czy innych przedmiotów, mających bezpośredni kontakt z owłosioną częścią głowy. Należy sprawdzać skórę głowy naszej pociechy za każdym razem, kiedy przebywała w większym skupisku dzieci z różnych środowisk, np. na koloniach.
Jeśli jednak dojdzie już do zakażenia, należy jak najszybciej udać się do apteki i nabyć preparat przeciwko wszom. Preparaty te są dostępne bez recepty. Po pozbyciu się wesz u domowników (wszystkich), należy wytępić je również ze sprzętów codziennego użytku. Ubrania i pościel należy wyprać w możliwie najwyższej temperaturze (co najmniej 55°C), a szczotki i grzebienie wymoczyć we wrzątku. To, czego nie można wyprać lub wyparzyć, trzeba zamknąć w szczelnej torebce plastikowej na trzy tygodnie, aby wszy się udusiły.
Pomimo że współczesne metody leczenia wszawicy są bardzo skuteczne, nie powinniśmy tego problemu lekceważyć. By pozbyć się wesz, trzeba reagować szybko i zdecydowanie.
___________________________REKLAMA
___________________________________