Świadomość emocjonalna – ważny składnik naszego życia
Co to jest inteligencja emocjonalna, w czym pomaga i czym różni się od zwykłej inteligencji?
Inteligencja emocjonalna w życiu codziennym i w biznesie
Inteligencja emocjonalna jest zbiorem cech, które pomagają w rozpoznawaniu emocji własnych oraz innych ludzi. Dzięki tym umiejętnościom jesteśmy bardziej świadomi przeżywanych emocji oraz potrafimy nad nimi panować. Nic więc dziwnego, że ludzie wyróżniający się tymi cechami odnoszą większe sukcesy zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Inteligencja emocjonalna wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi, zmniejsza poziom stresu. Ludzie, którzy mają wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, są lepszymi pracownikami, szybciej rozwiązują napotkane problemy oraz wiedzą, jak rozpoznać fałszywe stany emocjonalne u innych.
Inteligencja emocjonalna a iloraz inteligencji
Każdy człowiek to mieszanka zarówno inteligencji emocjonalnej, jak i inteligencji, której miarą jest IQ (iloraz inteligencji). W wielu przypadkach osoby o wysokim IQ posiadają także wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Niestety, nie jest to regułą. Istnieją przypadki osób, które wykazywały niską inteligencję emocjonalną przy dość wysokim poziomie IQ. Możemy jedynie stwierdzić, że oba rodzaje inteligencji są ze sobą powiązane i warto pracować nad rozwojem kompetencji zarówno jednej, jak i drugiej. Jednak w życiu codziennym z pewnością ważniejsza jest inteligencja emocjonalna. To dzięki niej budujemy nasze relacje z innymi, potrafimy rozwiązywać problemy i rozwijamy naszą kreatywność. Wśród psychologów w Polsce wykorzystywany jest Kwestionariusz Inteligencji Emocjonalnej, w adaptacji Anny Aleksandry Jaworskiej i Anny Matczak, który traktowany jest jako test inteligencji emocjonalnej, umożliwiający określenie jej poziomu.
W czym pomaga inteligencja emocjonalna i jak ją rozwijać?
Inteligencja emocjonalna pomaga nam przede wszystkim w tym, żeby akceptować w sobie, jak i w innych ludziach, różne, zmieniające się często stany emocjonalne. Kto, jak nie my, powinniśmy być od tego ekspertami? Świadomość własnych stanów emocjonalnych oraz zdolność do radzenia sobie z nimi nierozerwalnie połączone są ze wzrostem empatii w stosunku do innych osób. Ta z kolei wpływa na poprawę kontaktów, lepsze samopoczucie, wzrost poczucia własnej wartości.
Inteligencję emocjonalną jesteśmy w stanie rozwijać. Warto zacząć od obserwowania siebie i swoich emocji. Czy jesteś w stanie nazwać to, co czujesz? W jakich sytuacjach czujesz podobnie? Czy potrafisz kontrolować emocje? Oprócz odpowiedzi na kilka pytań warto znaleźć w sobie sposoby na walkę ze stresem. Pamiętajmy, że stres jest powiązany z naszą świadomością emocjonalną. Sposobem na stres dla jednych będzie dobra książka, dla innych spacer z bliską osobą.
Kolejny krok to rozwój kompetencji społecznych, takich jak: zdolność współpracy, asertywności, zaangażowania czy empatii. Pamiętajmy, że dzięki wyższemu poziomowi inteligencji emocjonalnej jesteśmy lepszymi pracownikami, rodzicami oraz szczęśliwszymi ludźmi.
Maja Olejnik
___________________________REKLAMA
___________________________________