Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Świerzb – jak z nim walczyć?

Jak leczyć świerzb? Poznaj objawy świerzbu i jego leczenie oraz dowiedz się jak można się nim zakazić

Data publikacji: 21 marca 2016, 14:26
Świerzb wydaje się chorobą wynikającą z brudu. Niesłusznie kojarzy się z osobami bezdomnymi, mieszkającymi w pustostanach, które nie dbają o higienę. Czy jednak jest to prawdziwy obraz? Zdjęcia świerzbu potrafią odstraszyć. Jak więc można się go ustrzec? Czy możliwe jest jego leczenie? Czy domowe sposoby leczenia świerzbu działają?
Objawy świerzbu - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Czym jest świerzb? Jak się nim zakazić?

Wbrew obiegowej opinii, świerzb dotyka również osoby dbające o higienę, mieszkające w zadbanych dzielnicach. Świerzb jest chorobą zakaźną skóry,  wywoływaną przez małego pasożyta - świerzbowca ludzkiego. Bytuje on w naskórku, gdzie również się rozmnaża tworząc niewidoczną gołym okiem kolonię pasożytów. Swędzenie jest zazwyczaj reakcją alergiczną na odchody tego małego pasożyta. Zakażenie świerzbem jest przerażająco proste – wystarczy dotknięcie osoby zarażonej świerzbem, kontakt z jej ubraniem, pościelą czy użycie tego samego ręcznika.

Objawy świerzbu

Pierwszym objawem działalności świerzbowca jest nieprzyjemne uczucie świądu. Objawy mogą pojawić się od kilku dni do 6 tygodni od zakażenia. Swędzenie może występować na całym ciele i jest tak silne, że na skutek częstego i intensywnego drapania w skórze tworzą się wyżłobione paznokciami kanały – przeczosy. Swędzenie nasila się w nocy lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo występuje zaczerwienienie skóry w miejscach zagnieżdżenia się pasożyta, a także ropne bądź surowicze wykwity. Wysoka temperatura pobudza świerzbowce, dlatego po gorącej kąpieli uczucie swędzenia jest jeszcze silniejsze.

Jak leczyć świerzb? Leczenie domowe i nie tylko

W przypadku zaobserwowania objawów świerzbu u jednego z domowników, należy objąć szczególnym działaniem wszystkich, którzy mieli z nim kontakt. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który ustali formę terapii lub skieruje do specjalisty dermatologa. W czasie trwania terapii należy bezwzględnie dbać o higienę. Lekarz może zalecić stosowanie kremu zawierającego 1% permetrynę (lek należy dokładnie rozprowadzić na całe ciało z wyjątkiem owłosionej skóry głowy lub lek doustny: bardzo skuteczną iwermektynę.

Wskazane są częste kąpiele, równie częsta zmiana odzieży, pościeli oraz ręczników. Tekstylia należy prać w możliwie najwyższej temperaturze, na rynku dostępne są również preparaty biobójcze do prania. Należy pamiętać, aby pomimo uporczywego uczucia świądu, nie drapać chorych miejsc. Dzięki temu ewentualne blizny będą mniejsze lub nie będzie ich wcale, a także zmniejszy się ryzyko wystąpienia infekcji. Jako terapię wspomagającą można wykorzystać domowe sposoby leczenia świerzbu. Skuteczne działanie wykazuje nasmarowanie ciała octem. Smarowanie się maścią siarkową jest również dobrym sposobem leczenia.

Stygmatyzowanie osób dotkniętych świerzbem wydaje się nie na miejscu. W końcu każdy z nas musi chodzić do pracy, nasze dzieci muszą uczęszczać do szkoły, czasem musimy skorzystać z transportu zbiorowego. Każdy z nas może zarazić się pasożytem świerzbowca.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również