Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Świnka a ciąża

Świnka – objawy i leczenie. Dowiedz się jakie zagrożenia niesie za sobą świnka w ciąży

Data publikacji: 14 marca 2016, 15:46
Ciąża to okres, w którym kobieta powinna unikać zmartwień niezwiązanych ze stanem błogosławionym i jak najwięcej czasu poświęcić samej sobie, wszak w ten sposób troszczy się też o swoje nienarodzone dziecko. Jednak w praktyce wydaje się to nierealne. Nie ma się co oszukiwać – ciąża to stresujący czas. Dodatkowym stresem może okazać się pewna choroba wirusowa, która wielu z nas kojarzy się wyłącznie z okresem dzieciństwa – świnka. Jakie są jej objawy? Jak leczyć świnkę w ciąży?
Świnka objawy zdjęcia – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Czym jest świnka?

Świnka to choroba wirusowa zwana również nagminnym zapaleniem przyusznic. Wiele osób przechodziło ją w młodości – najczęściej zapadają na nią osoby między czwartym a piętnastym rokiem życia. Rozprzestrzenianie się wirusa zachodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt ze śliną osoby zarażonej (gdy na przykład pijemy z jednego kubka). Przeciw śwince można się zaszczepić. W ramach szczepień obowiązkowych szczepionkę przeciw śwince podaje się dzieciom w dwóch dawkach. Natomiast jeżeli nie byliśmy szczepieni przeciw śwince jako dzieci, możemy zaszczepić się w każdym momencie odpłatnie. Raz nabyta odporność na świnkę jest trwała.

Świnka – objawy

Pierwsze objawy świnki pojawiają się po około 2-3 tygodniach od zakażenia. Od początku przebiega ona gwałtownie – dochodzi do opuchnięcia ślinianek po obu stronach twarzy. Obrzękowi towarzyszy gorączka, dreszcze, bóle w okolicach ślinianek, złe samopoczucie oraz dyskomfort w czasie żucia i przełykania. Objawy świnki przechodzą po około tygodniu od ich pojawienia się.

Świnka a ciąża – jak leczyć świnkę w ciąży

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeśli kobieta nie przechodziła świnki w młodości ani nie była przeciw niej szczepiona, warto to zrobić przed podjęciem decyzji o dziecku. Jednakże trzeba pamiętać, że po szczepieniu przez miesiąc niewskazane jest zachodzenie w ciążę. Decyzja o szczepionce musi więc być dokładnie przemyślana i zaplanowana.

Jeśli jednak jest już za późno, konieczna jest wizyta u lekarza internisty. Musi on zdiagnozować czy na pewno mamy do czynienia ze świnką i zdecydować o sposobie leczenia. Na pewno przydatne są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Zakażenie świnką w ciąży stwarza realne zagrożenie dla życia nienarodzonego dziecka, ponieważ może zwiększyć ryzyko poronienia. Nawet jeśli niebezpieczeństwo zakażenia jest niewielkie, to i tak powinniśmy przedsięwziąć środki zaradcze. Z pewnością zaoszczędzi nam to późniejszego niepokoju.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót