Szermierka to sport dla wszystkich i to w każdym wieku!
Podstawy szermierki
Szabla, szpada i floret
Szermierka stała się dyscypliną olimpijską w roku 1896 i od tej pory uprawiana jest w trzech konkurencjach: szabli, szpady i floretu. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na użyciu różnych rodzajów broni białej oraz różnicami w polach trafienia. We florecie takim punktem jest wyłącznie tułów, tymczasem w szpadzie cała powierzchnia ciała, a w szabli wyłącznie jego góra. Poznając podstawy szermierki, zaczniemy zapewne od floretu.
Odmiany szermierki
Zazwyczaj wymienia się cztery rodzaje szermierki:
- szermierka sportowa,
- szermierka klasyczna,
- szermierka historyczna
- oraz szermierka pokazowa.
O ile sportowa, klasyczna oraz historyczna różnią się od siebie wykorzystywanym sprzętem, zasadami walki oraz kryteriami przyznawania punktów, o tyle pokazowa kładzie nacisk w dużej mierze na prezentację widowiskowych starć. Jeżeli chcemy poczuć się jak bohater filmu z gatunku płaszcza i szpady, należałoby się zainteresować tą ostatnią odmianą.
Szermierka - ile to kosztuje?
Nie jest to najtańszy sport. Jeżeli zatem podjęliśmy już decyzję i naprawdę chcemy rozpocząć naukę szermierki, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 1000 zł na sam strój oraz sprzęt. Jeżeli natomiast chodzi o same lekcje – nie powinny one znacząco nadszarpnąć domowego budżetu – miesięczny koszt kursu to zazwyczaj ok. 150 -200 zł. Zanim jednak zainwestujemy pieniądze w sprzęt do szermierki, możemy skorzystać z oprzyrządowania, które zaoferuje nam klub. Zawsze przecież może okazać się, że jednak nie jest to sport, którego szukamy.
Kiedy najlepiej zacząć?
Faktem jest, że szermierka to niszowy sport. Jednak, szkoły szermierki, gdzie można nauczyć się jej od podstaw, znajdziemy bez problemu w każdym większym mieście. Co ciekawe, w rozpoczęciu przygody z szermierką wiek nie gra większej roli, choć nie ulega wątpliwości, że najlepiej naukę rozpocząć jak najwcześniej. Musimy wiedzieć, że najmłodsi adepci sztuki fechtunku mają po 5 lat, a już w wieku 8 lat rozpoczynają treningi z bronią prawdziwą! Nie należy się jednak zrażać. Specjaliści uspokajają, że czterdziestoletni debiutanci już po trzech latach stanąć mogą do profesjonalnych zawodów.
Adam Bała
___________________________REKLAMA
___________________________________