Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Szkoła publiczna czy prywatna? Trudne decyzje rodziców o przyszłości swojej pociechy

Czy od wyboru szkoły zależy dobry start w życie?

Data publikacji: 10 maja 2016, 10:35
Rozpoczęcie nauki w szkole to wielka zmiana nie tylko w życiu pierwszoklasisty, ale też całej rodziny. Zmienia się rytm dnia i tygodnia, dochodzą nowe obowiązki. W głowach rodziców, oprócz niepokoju o bezpieczeństwo dziecka, kiełkuje też ambicja, aby zapewnić mu, jak najlepsze wykształcenie i start w dorosłe życie. Czy naprawdę, aż tyle zależy od wyboru szkoły?

Standardy placówki edukacyjnej

To, czym już na pierwszy rzut oka różnią się szkoły publiczne od niepublicznych to sama przestrzeń nauki. Za uczestnictwo w zajęciach w prywatnych placówkach rodzice płacą niemałe pieniądze. Nic dziwnego, że szkoły niepaństwowe dbają o wygląd budynku, nowoczesność sal i ich wyposażenie. Dzieci spędzają więc dni w zadbanych, nowoczesnych budynkach, salach, w których niczego nie brakuje. To zdecydowana przewaga nad szkołą państwową – te zazwyczaj nie mają pieniędzy na zapewnienie i utrzymanie nowoczesnych i wysokich standardów wnętrz, gdyż są utrzymywane jedynie z subwencji oświatowych.

Samodzielność vs. opieka

Uczniowie szkół niepublicznych – prywatnych i społecznych – mają zapewnioną pracę i opiekę przez cały czas, gdy nie ma z nimi rodziców. Czesne zawiera opłaty za basen, lekcje języków czy inne zajęcia dodatkowe. Klasy są maksymalnie kilkunastoosobowe, więc nauczyciele i opiekunowie mogą poświęcić czas każdemu dziecku. Tymczasem szkoła państwowa wykształca w swoich uczniach dużą samodzielność – nikt nie zaprowadzi za rękę do szatni czy łazienki, a w świetlicach dzieci bawią się głównie w swoim towarzystwie, wymyślając własne formy aktywności. A przy tym poziom zamożności ich rodzin nie ma wpływu na wspólną zabawę.

Poziom nauczania

To największa kwestia sporna. Zakłada się, że w prywatnych szkołach poziom jest wyższy, wyniki testów oraz badania nie potwierdzają jednak jednoznacznie tej tezy. Prestiżowe prywatne szkoły przeprowadzają ścisłą selekcję czy wręcz egzaminy a kilkuosobowe klasy gwarantują komfort pracy. Jednak i w szkołach publicznych są pedagodzy pełni pasji, którzy potrafią wyciągnąć to, co najlepsze z każdego, nawet najsłabszego, ucznia. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko szkoła odpowiada za poziom i osiągnięcia dziecka. Jeśli ma wspierających rodziców, poszerzających jego horyzonty, chcących pracować wspólnie i pomagać rozwijać talent, to wyciśnie ono jak cytrynę wszystko, co najlepsze z każdej placówki.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.