Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Szpilki na co dzień, a może lepiej od święta? Jak wysokie obcasy wpływają na nasze stopy i kręgosłup?

Wpływ butów na obcasie na zdrowie kobiety

Data publikacji: 1 czerwca 2016, 14:46
Dziś buty na wysokich obcasach można nosić do wszystkiego – małej czarnej, dżinsów, legginsów, a nawet spodni dresowych. Niewątpliwie wygląda się w nich szczupło, dodają centymetrów i seksapilu. Ale nie ma nic za darmo. Tu kosztem jest niestety nasze zdrowie.

Praca stóp

Nie jest żadną tajemnicą, że buty na wysokich obcasach powodują nienaturalne ustawienie stopy i rozkład ciężaru w czasie chodzenia. Co to dokładnie oznacza? Stopa ma 3 punkty podparcia – na pięcie, na pierwszej i trzeciej głowie śródstopia. W szpilkach przednia część stopy musi udźwignąć 75% masy ciała. Nie może to pozostawać bez wpływu na zdrowie kobiety.

Podeszwy stóp

Przy częstych spacerach w butach o obcasie wyższym niż 4 cm najpierw skutki poczujemy w stopach. Pojawią się nagniotki – niewielkie z pozoru odciski, które stożkowato sięgają w głąb ciała i są bardzo bolesne. 

W ten sposób możemy zapracować na halluksy, czyli bolesne deformacje kości stóp powstające wskutek obciążenia i ciągłego odchylenia bocznego palców.

Ścięgna i mięśnie

Bardzo szybko zaczniemy też odczuwać ból w ścięgnie Achillesa, ponieważ podczas noszenia szpilek skracamy je o 1/3. Zacznie się również ból w łydkach i skurcze mięśni łydek.

Krążenie

Każda z pań wie, że w szpilkach często marzną palce u stóp. Dlaczego? Oczywiście ze względu na mniejszy dopływ krwi w te rejony. Przenosząc się wyżej – mamy do czynienia ze zwiększonym przepływem krwi w żyłach łydek, co po dłuższym czasie doprowadzić może do powstania żylaków.

Kręgosłup

Pewnie każdy z nas widział koślawo poruszające się jak kaczki panie na wysokich obcasach. Dzieje się tak dlatego, że ich ciała szukają wygodnej pozycji i równowagi. Wysokie obcasy powodują bowiem nacisk na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Częste nadwyrężanie kręgosłupa w ten sposób może doprowadzić do lordozy.

Jak nosić obcasy?

Przede wszystkim rzadko. Jeśli naprawdę konieczne są wysokie szpilki (np. jako element dresscode’u) – załóżmy je dopiero w pracy. Jeśli wysokość obcasa na co dzień to tylko kwestia naszych preferencji, zdecydujmy się na bezpieczne dla naszego zdrowia obcasy czterocentymetrowe. Ulgę przyniosą nam też codzienne ćwiczenia mięśni stóp. Stosowanie się do tych zasad sprawi, że zgrabną łydką w pięknej szpilce będziemy mogły cieszyć się dłużej.

Monika Simińska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót